Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Dozorkyně se zamilovala do neonacistického vězně a pomohla mu utéct: Při dopadení se zastřelila

Dozorkyně v USA pomohla utéct vězni: Při dopadení se zastřelila
Zdroj: Profimedia
Útěk z vězení

Policie v americkém státu Indiana v pondělí po honičce dopadla vězně Caseyho Whitea, který uprchl před deseti dny společně s jednou z dozorkyň z věznice v Alabamě. Členka vězeňské ostrahy Vicky Whiteová, kterou nepojí s hledaným vězněm rodinná příslušnost, se po dopadení dvojice zastřelila, informovaly tamní úřady. White byl stíhán za vraždu a policie jej označovala za extrémně nebezpečného. Stále není zcela jasné, proč se dlouholetá dozorkyně rozhodla s vězněm utéct, podle vyšetřovatelů spolu ale zřejmě udržovali romantický vztah.

Celá aféra vypukla 29. dubna, kdy Whiteová vyzvedla Whitea z jeho cely a řekla ostatním, že jej vede na psychologické vyšetření. Namísto toho však oba uprchli. Policie záhy vyhlásila celostátní pátrání a varovala občany, aby se nesnažili Whitea sami zadržet.

Whiteová byla dlouholetou zaměstnankyní věznice a v den útěku byla poslední den v práci před odchodem do důchodu. Nedávno přitom prodala svůj dům a kolegům říkala, že by chtěla strávit více času na pláži.

"Ten útěk byl očividně dobře naplánovaný a vypočítaný. Hodně se na to připravovali. Měli spoustu zdrojů, měli hotovost, měli auta," řekl Rick Singleton, šerif okresu Lauderdale v Alabamě, odkud dvojice uprchla. "Skončil tím velmi dlouhý, stresující a náročný týden a půl," dodal pak k pondělnímu zákroku policie v Indianě.

Auto, v němž uprchlíci odjeli, se našlo později ve státu Tennessee. Stopa u něj však vychladla. V neděli pak ale dostala policie tip na člověka podobného Whiteovi spatřeného v myčce aut ve městě Evansville ve státu Indiana.

Postřelila se při honičce

Den nato se je podařilo identifikovat nedaleko tamní policejní stanice. Když k nim policisté přistoupili, začali White s Whiteovou ujíždět v autě. Policie při honičce do jejich automobilu narazila, čímž způsobila lehčí zranění uprchlému vězni. Dozorkyně se podle místního šerifa Davea Weddinga při incidentu sama postřelila a způsobila si vážnější poranění. Koroner pak potvrdil její úmrtí.

Smrt Whiteové podle agentury AP ještě prohlubuje nejasnosti ohledně celého případu, policie totiž doufala, že se od dozorkyně dozví víc informací o průběhu útěku a motivu činu. Blízcí i spolupracovníci Whiteové totiž médiím řekli, že je její krok velmi překvapil. "Svěřil bych Vicky svůj život," řekl prokurátor okresu Lauderdale v Alabamě Chris Connolly. "Když jsme od věznice něco potřebovali, tak ona byla naše spojka, spolehlivý zaměstnanec. Proto je to tak šokující," dodal.

White, který má na těle vytetované nacistické symboly, byl v září roku 2020 obviněn z vraždy. V té době si již odsluhoval 75letý trest za mřížemi za dřívější zločiny, včetně vloupání, krádeže auta či útěku před policií. Za vraždu mu v Alabamě hrozil až trest smrti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy