Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dozimetr se podle Nachera hnutí ANO netýká: Zato současné vedení je v něm namočené po krk, tvrdí

Patrik Nacher: Kauza Dozimetr se hnutí ANO netýká
Zdroj: Profimedia
Volby

Zatímco před čtyřmi roky ještě Praze vládla primátorka Adriana Krnáčová, nyní má hnutí ANO problémy se vůbec dostat magistrát. To hodlá změnit Patrik Nacher, který se coby jednička hnutí pokusí získat Pražany na svou stranu. Jak uvedl v rozhovoru pro eXtra.cz, jelikož současné vedení hlavního města nedalo opozici žádné funkce, je ANO jedním z mála subjektů nedotčených kauzou Dozimetr. I proto by nikdy nešel do spolupráce se současným zastupitelem Janem Čižinským.

Čižinský musí převzít zodpovědnost

V posledních volebních průzkumech je hnutí ANO až na třetí příčce. Věříte, že zvládnete přeskočit koalici SPOLU a Piráty?

Vidím to realisticky, ANO to má v Praze těžké, vždycky to tak bylo. Čím víc jsou některé subjekty nervózní, tím víc jsou agresivní, byť by měly samy převzít zodpovědnost. Projevuje se to tak, že tahají do komunálních problémů věci, které s tím vůbec nesouvisí. Nasazují na ANO nějaké nálepky, které nemají s komunálem nic společného, a dokonce ani o program tam nejde. Působí to divně, lidem to vůbec nepomůže a věřím, že na to neskočí.

Narážíte na Praha Sobě?

Nejvíc narážím na pana Čižinského (lídr Praha Sobě), jelikož on a jeho subjekt je spoluzodpovědný za kauzu Dozimetr. Stalo se to v gesci jeho náměstka Adama Scheinherra, ve vazbě skončil jeho kolega, se kterým spolupracovali 3,5 roku, předkládali projekty, fotili se a podobně. Teď před volbami se tváří, jako by neexistoval, a to prostě možné není.

Byl to ale právě Scheinherr, kdo na člena rady, nyní již obviněného Mateje Augustína, podal trestní oznámení...

Ano, Čižinský se odvolává na trestní oznámení pana Scheinherra, který ho podal na jaře 2020. Jenže to znamená, že celé to volební období se o tom vědělo a nic se s tím kromě onoho oznámení nedělalo. Úplně směšné je pak chození někam do pravěku jen proto, aby tam našli nějaké spojení Dozimetru s ANO. Je to jenom jakési rozřeďování té kauzy a vytváření pohádky á la Vrtěti psem.

Trestní oznámení je čistý alibismus

Podle vás tedy mělo současné vedení Prahy odstoupit?

Jestli mělo odstoupit, to nevím, ale mělo převzít zodpovědnost. Jestli je Praha tak čistá, jak teď vedení prezentuje, tak v momentě, kdy přišlo odhalení, že jeden náměstek dává trestní oznámení na svoje vlastní kolegy, tak mělo být logicky na místě, že se vzdá funkce a odejde z té koalice a bude se snažit vytvořit novou. Je nenormální podat na danou osobu trestní oznámení a dál sedět vedle člověka, na kterého to směřuje, a dokonce pro něj hlasovat.

Čím si takový krok vysvětlujete?

Zřejmě se čekalo, jak to dopadne, a to ve stylu, že když nikdo nic nezjistí, tak je pohoda a dojede se celé volební období. Když se to naopak provalí, což se stalo, tak se hájí podáním trestního oznámení. Tudíž to pro ně nemohlo dopadnout špatně. Podle mého je to čistý alibismus a doufám, že to lidé nesežerou.

Vzhledem k tomu, že do kauzy je podle vás zapleteno celé vedení města, s kým byste v případě úspěchu tedy nejraději šel do koalice?

Chtěli bychom jít do koalice s někým, s kým se shodneme na nějakém základním směřování. Ne s partají, s níž budeme debatovat a licitovat, jestli obchvat má být teď, nebo jindy, jestli se cyklopruhy mají malovat úplně na všechny silnice, bez ohledu na jejich užitečnost a smysluplnost. To je základ a o tom je komunální politika. Nechceme dělat koalici jenom proto, abychom někoho třetího vyřadili.

S Praha Sobě do koalice nikdy

Dovedete si představit spolupráci například s Čižinským nebo Scheinherrem?

Po tom, co tady všechno zaznělo a vlastně i z těch důvodů, které naznačil kolega Čižinský, že by v koalici neměli být lidé spojení s Dozimetrem, a to prokazatelně Praha Sobě je, můžu říct, že ne. To se nedá odestát. To, co se tady vytvořilo, je realita, která nemá obdoby. Že koalice, jejíž jednoho z členů rady odvedla policie v poutech a na měsíce skončil ve vazbě, a zbytek deseti členů rady tvrdí, že s tím nemají nic společného a ještě to hází na opozici, která je mimo rozhodovací mechanismy, je naprosto šílené. Osoba, která ten příběh vytváří, má hroší kůži a nedovedu si představit spolupráci, natož koalici s takovým člověkem.

Takový názor ale trochu působí jako kázat vodu a pít víno, vzhledem k tomu, že váš stranický šéf Andrej Babiš je obžalovaný a aktuálně dochází k soudu...

Za prvé to vůbec nesouvisí s komunálními volbami a je to taková univerzální výmluva na cokoliv. To je jako byste mi řekl, že když jsem jel včera na červenou, tak vy dnes na ni pojedete taky. Tohle prostě nemá smysl.

A za druhé?

Za druhé jsou tyto dvě věci nesrovnatelné. Kauza Čapího hnízda tu byla dávno předtím, než vzniklo ANO a než Andrej Babiš vstoupil do politiky, takže není spojená s jeho politickou funkcí a je velmi pravděpodobné, že kdyby do politiky nevstoupil, tak by nepadlo trestní oznámení a o farmě by dnes kromě návštěvníků nikdo nevěděl. Oproti tomu, co se děje na magistrátu, je přímé zneužití politické funkce. Podle mě jsou to jednoznačně nesrovnatelné věci a není možné všechno vymlouvat Čapím hnízdem a Andrejem Babišem.

Podle vás by tedy u politika neměla platit presumpce viny?

Z principu asi možná ano, ale je potřeba to řešit individuálně, protože například mnou zmiňované věci jsou opravdu nesrovanatelné a nedá se to tedy říkat univerzálně.

Vy sám jste poslední volební období strávil v pražské opozici, kde jste si stěžoval na to, že vás vedení vyšachovalo ze všech úřadů. Pokud se na magistrát dostanete, budete trvat na tom, aby opozice působila v dozorčích radách?

Vždycky platil úzus, že opozice působila v dozorčích radách a já bych to dál podporoval, i kdybych neskončil v opozici. Nechtěl bych válcovat opozici, jako to dělá současná vláda, protože bych tak ignoroval přání části voličů. Když to vezmu z mého pohledu, tak výhodou pro současnou pražskou vládu bylo to, že jsme jim do toho nemluvili, nevýhodou pak to, že na nás nemohou hodit vůbec nic, protože jsme tam nebyli ani smykem.

Často zaznívá kritika, že kandidáti na primátora si hodlají ponechat víc funkcí. Vy jste, stejně jako Bohuslav Svoboda, zároveň poslancem. Váš oponent řekl, že to je výhodou a hodlá si mandát ponechat. Jak to vidíte vy?

Od začátku opakuji, že jsem proti kumulaci funkcí. V momentě, kdy bych byl v exekutivní funkci ve vedení Prahy, to znamená primátor, náměstek a podobně, tak bych se vzdal mandátu poslance, a nebo bych si ho ponechal, ale nebyl bych v pražské exekutivě. Ze své vlastní zkušenosti vím, že se dá zvládnout být poslancem a řadovým zastupitelem, to se dá stihnout a má to své přidané hodnoty. Ale na rovinu říkám, že v kombinaci s exekutivní rolí se to stíhat nedá a jen to ochuzuje jednu či druhou stranu. Divím se tedy panu Svobodovi, že na to má v jeho věku vůbec energii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy