Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Dominik Feri: Zamítnutí stížnosti na trestní stíhání a podezření z dalších pěti znásilnění!

Dominik Feri.
Zdroj: Profimedia
kauza Feri

Státní zastupitelství zamítlo Dominiku Ferimu (dříve TOP 09) žádost proti zahájení trestního stíhání. Podle serveru Aktuálně.cz se Ferimu, který je obviněn ze tří případů znásilnění nebo pokusu o něj, nepovedlo obrátit kauzu ve svůj prospěch. V případě, že bývalého poslance soud shledá vinným, hrozí mu až dvanáct let za mřížemi, ten ale svou vinu rezolutně odmítá. 


Se stížností neuspěl

Exposlanec Dominik Feri byl tři čtvrtě roku prověřován pražskými kriminalisty pro podezření ze sexuálního násilí. S usvědčujícím zjištěním přišel jako první Deník N a web A2larm, kterým se povedlo shromáždit svědectví několika mladých žen, na nichž se Feri údajně dopustil sexuálního násilí.

Policie Dominika Feriho obvinila 7. března letošního roku ze tří případů znásilnění nebo pokusu o něj, ten ale hned v dubnu podal proti zahájení trestního stíhání stížnost. Podle informací serveru Aktuálně.cz ale neuspěl. "O stížnosti rozhodovalo Městské státní zastupitelství v Praze, které stížnost zamítlo jako nedůvodnou," potvrdil serveru mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Díky zamítnutí exposlancovy stížnosti bude vyšetřování jeho osoby pokračovat a stávající konstrukce kriminální policie před žalobci jednoznačně obstála. Trestní stíhání je důvodné a vedou k němu řádné důkazy. Podání žaloby nyní stojí na kriminalistech a dalším vyšetřování, pokud si nebudou jisti Feriho vinou, bude stíhání zastaveno.

Co se stalo

K Ferim spáchanému sexuálnímu násilí mělo dojít mezi lety 2015 až 2020, kdy se podle svědectví poškozených žen měl chovat hrubě, urážlivě a násilně. V té době byl Dominik Feri na postu teplického městského radního a později se stal poslancem. K údajnému trestnímu jednání mělo dojít po jeho přistěhování do Prahy roku 2015.

K seznamování se ženami nebo dívkami využíval sociální sítě, na nichž si s nimi sjednal schůzku. Následně se společně přesunuli do baru, přátelům či politikova bytu. Ve chvíli, kdy se začala policie intenzivně zabývat tím, k čemu přesně ve Feriho bytě došlo, převzala nad průběhem celého vyšetřování dozor žalobkyně Gřivnová z Prahy 3, tedy místa exposlancova bydliště.

"Další moment, který si pamatuju, je, jak jsem se vzbudila a byla jsem nahá, on na mě sahal. (…) Ani nevím, jestli jsme měli sex. Rozhodně vím, že mi do intimních míst strkal prsty, že na mě sahal, sahal na mě několikrát za tu noc," uvedla jedna z dívek, jíž bylo v době Feriho sexuálního útoku pouhých sedmnáct let. Podle jejích slov jí dal mladý politik napít a po nějaké době se probudila bezvládná v jeho bytě.

Odložená podezření

"Pokládám to za osobní selhání a za bolavá místa nejen pro mě, ale především pro ty, kterých se mé chování mohlo dotknout. Mrzí mě to, hluboce a upřímně se omlouvám. Ušel jsem kus cesty a snažím se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem," citoval Deník reakci Dominika Feriho v květnu loňského roku. Zároveň odmítl, že by se dopustil jakéhokoliv trestného jednání.

Dominik Feri krátce nato rezignoval na veškeré své funkce v politice a opustil Poslaneckou sněmovnu i TOP 09. Kromě tří výše zmíněných případů se kriminalisté zabývají dalšími pěti možnými sexuálními útoky ze strany bývalého politika. Podle mluvčího pražských žalobců Aleše Cimbaly však tato tvrzení nebyla prokázána. "Z dosavadního prověřování nevyplynuly takové skutečnosti, které by umožňovaly prověřované jednání posoudit jako trestný čin," vysvětlil Cimbala rozhodnutí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy