Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Dokud nás smrt nerozdělí: Milenci zavraždili dívčiny rodiče, pak házeli vinu jeden na druhého

Nový dokumentární seriál z dílny Netflixu s názvem Till Murder Do Us Part: Soering vs. Haysom.
Zdroj: Netflix
Předchozí Další
Staré zločiny

Nová dokumentární série z dílny Netflixu s názvem Dokud nás smrt nerozdělí: Söring vs. Haysom se věnuje dvojnásobné vraždě Dereka Haysoma, bývalého předsedy kanadské společnosti Sydney Steel Corporation, a jeho manželky Nancy. Snaží se rozluštit otázku, zda rodiče své partnerky v roce 1985 zavraždil muž jménem Jens Söring, nebo zda má životy dvojice na svědomí Elizabeth Haysom. Případu se věnuje i web kanadské stanice CBC.

Oběti byly brutálně zavražděny ve svém domě v americké Virginii, přičemž utrpěly několik bodných a řezných ran. Otázky dodnes vzbuzuje ale především to, co následovalo po této tragédii. Obviněni z dvojnásobné vraždy byli dcera manželů, Elizabeth Haysom, a její přítel Jens Söring. Zatímco Elizabeth se narodila v kanadské provincii Nové Skotsko, Söring byl synem západoněmeckého diplomata a seznámil se s Elizabeth během studia na Virginské univerzitě.

Oba se velmi milovali, až trochu manicky, o čemž vypovídají i dopisy, které si vyměňovali. Ona mu v nich píše, jak své rodiče nenávidí. V textech se objevují náznaky plánování jejich vraždy. Po vraždách dvojice uprchla do Evropy, kde byla nakonec zadržena za pokus o směnu falešných šeků. Během vyšetřování byly rovněž objeveny dopisy, jež Elizabeth adresovala Söringovi – právě ty nakonec vedly k jejich obvinění z vražd.


Kontroverzní nákup lodi

Söring se původně přiznal, že čin spáchal sám, ale později své doznání odvolal a tvrdil, že lhal, aby ochránil svou přítelkyni před elektrickým křeslem. Nakonec byla Elizabeth odsouzena k 90 letům vězení za spoluúčast na vraždě, zatímco rozsudek pro Söringa činil dva doživotní tresty, připomíná CBC.

Nový dokumentární seriál, vytvořený Netflixem právě ve spolupráci s Jensem Söringem, se věnuje především konfliktním tvrzení obou aktérů a snaží se odhalit pravdu o složitém případu. Přestože Elizabeth Haysom odmítla s tvůrci komunikovat, dokument dělá vše pro to, aby přinesl jasno v otázce, kdo z dvojice mluví pravdu.

Seriál se dotýká také spojení Dereka Haysoma se společností Sydney Steel Corporation, naopak hlouběji nezkoumá vazby rodiny s Novým Skotskem. Zavražděný, původem z Jihoafrické republiky, zastával významné pozice v několika firmách – později se dokonce stal prezidentem Metropolitan Area Growth Investments (MAGI), společnosti operující s rizikovým kapitálem. Ta se těšila podpoře vedení provincie i federální vlády, která investovala do místních podniků.

Během svého působení v MAGI byl Haysom zapleten do kontroverzního nákupu výletní lodi registrované na Bermudách, později přejmenované na Mercator One. Loď nejenže nepřinášela zisk, ale z Kanady ani jednou nevyplula. Otázky ohledně jejího financování vyvolaly skandál, který dokonce přispěl k volební porážce liberální vlády premiéra Nového Skotska Geralda Regana v roce 1978.


„Proč by ho někdo chtěl zabít?“

Mercator One byl následující rok prodán za poloviční cenu oproti původnímu nákupu a provinční vláda odhadla ztrátu v rozmezí 8 až 9 milionů dolarů. Po odchodu Dereka Haysoma do důchodu v osmdesátých letech se spolu s Nancy přestěhovali do americké Virginie. I přes fyzickou vzdálenost zůstali spojeni s provincií a vlastnili letní sídlo poblíž Lunenburgu.

Článek zveřejněný deníkem Globe and Mail krátce po vraždách popisuje Dereka Haysoma jako přátelskou osobu s neobvyklým zájmem o auta, který rád řídil své BMW, a ve svém okolí byl známý i svými pokusy „vypěstovat novou odrůdu jablek“ na svém pozemku. Harvey MacLeod, bývalý kolega ze společnosti Sydney Steel Corporation, popsal Haysoma jako oddaného sportovce a manžela a stejně jako řada ostatních si položil otázku, proč by někdo chtěl Dereka zabít.

Elizabeth Haysom se v roce 2016 nechala slyšet, že se za svou roli v případu „hluboce stydí“. Po více než 30 letech ve vězení byli ona i Jens Söring v roce 2019 podmínečně propuštěni a deportováni do svých domovských zemí – Kanady a Německa. Jak uvádí web National World, Söring stále trvá na své nevině a tvrdí, že se přiznal jen kvůli ochraně své přítelkyně. Elizabeth Haysom trvá na tom, že provedení vražd nařídil právě její milenec Söring.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy