Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Dojetí žen, které viní Jana Cimického ze znásilnění a vydírání: Milá policie, děkujeme

Jan Cimický v roce 2002.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
REAKCE

Zpráva o tom, že policie obvinila psychiatra Jana Cimického (74) z 29 skutků znásilnění a vydírání, kterých se měl údajně dopustit mezi lety 1980 až 2016, byla pro jeho domnělé oběti, bývalé pacientky, jako živá voda. Uvedla to na Twitteru. Po diskuzích plných poplivání, urážek a zesměšňování cítí, že konečně jejich slova někdo bere vážně. Co vzkazují strážcům zákona, kterým se podle všeho podařil malý zázrak?

Případ Jan Cimický: Oběti jsou vděčné policii

Původně to vypadalo, že se přes bezpočet závažných tvrzení žen o údajném nevhodném sexuálním chování psychiatra Jana Cimického (74) nepodaří obvinit ho (a následně případně usvědčit) z mnoha činů, neboť u všech skutků v jejich době běžela promlčecí lhůta. Jenže kvůli tomu, že události se měly odehrávat vždy v období, kdy ještě běžela promlčecí lhůta té předchozí, nakonec policisté mohli mediálně známého lékaře obvinit i za čin, ke kterému mělo dojít dokonce před 42 lety.

Výpovědi údajně poškozených žen shromažďovala JUDr. Lucie Hrdá. „Obvinění nebudu komentovat. Klientky ale děkují policii za citlivý přístup,“ chválí pro eXtra.cz strážce zákona.

Zatímco řada jiných advokátů byla skeptická, Hrdá věřila. „Říkala jsem od začátku, že se to může povést, jen mi málokdo věřil,“ dodala.

Promlčení prolomeno

Už dříve redakci sdělila, že má informace o novějším, nepromlčeném případě. „A u těch předchozích by se promlčení mohlo prolomit, kdyby se podařilo usvědčit případného pachatele z dalších skutků v průběhu let,“ sdělila v listopadu.

Sama na podzim shromáždila 30 svědectví.

„Jejich výpovědi nijak neprověřuji. Dávám je rovnou policii k prověření,“ vysvětlovala advokátka. „Musím říci, že policie to bere vážně a snaží se,“ chválila ochránce právního státu už tehdy.

Vyhnul se vazbě

Podle informací eXtra.cz od pražské policie je Jan Cimický stíhaný na svobodě. A to přesto, že mu hrozí vyšší trest a že do případného předání spisu státnímu zástupci a vypracování obžaloby bude ještě třeba vyslechnout řadu svědkyň. „V takovém případě by nebylo vůbec nemožné uvalit na obviněného vazbu,“ konstatovala pro eXtra.cz další advokátka JUDr. Klára Long Slámová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy