Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Dohra v kauze Adámka z Pardubic: Nepomohli krvácejícímu chlapci, od soudu odešli s podmínkou

Adámek musí ležet v posteli a rodiče se o něj starají téměř 24 hodin.
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Soud

Pardubický soud rozhodl v kauze Adámek, který skončil po operace mandlí v roce 2017 v kómatu. Lékařka a sestra dostaly podmíněné tresty, jak upozornil web ČT24. Adámek je dodnes v bdělém kómatu.

V květnu 2017 tehdy osmiletý Adámek Vyčítal podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do takzvaného bdělého kómatu. Rodina se domáhá odškodnění ve výši 22 milionů korun, nemocnice jim nabízela 15,5 milionu korun.

Těžké ublížení na zdraví

V září 2019 policie obvinila jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také pardubická nemocnice. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud.

Pardubickou nemocnici obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Jedná se zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů,“ uvedl již dříve státní zástupce Lukáš Hrubý.

Podmíněné tresty pro lékařku i sestru

Podle dřívějšího vyjádření policie nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci konstatovali, že „Postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu“.

Web ČT24 nyní informoval, že pardubický soud uložil podmíněné tresty lékařce a sestře. Doktorka Martina Šípková odešla s roční podmínkou s dvouletým odkladem, navíc nesmí 2 roky pracovat na pediatrii, uvedl server iDnes. Obvinění čelily také dvě zdravotní sestry. Jedné soud uložil půlroční podmínku s ročním odkladem, druhá byla zproštěna obvinění. Stejně tak i nemocnice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy