Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Dobrovolníci z Hlaváku si stěžují na špatné podmínky pro uprchlíky: Rakušan chce změnit formu pomoci

Někteří uprchlíci z Ukrajiny přebývají na Hlavním nádraží v Praze.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

Na pražském hlavním nádraží přebývají v nedůstojných podmínkách stovky ukrajinských uprchlíků, především romského původu. Uvedla to dnes v tiskové zprávě Iniciativa Hlavák, která sdružuje dobrovolníky pomáhající uprchlíkům. Zprávu má redakce eXtra.cz k dispozici. Podle iniciativy jsou příděly jídla pro uprchlíky nedostatečné, kapacity pro nouzové přespání na nádraží jsou často naplněny a je běžné, že rodiny uprchlíků nocují na podlaze. Popis současné situace ČTK potvrdila i Geti Mubeenová z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ministr vnitra Vít Rakušan mezitím plánuje zpřísnit podmínky pro pomoc uprchlíkům.

Iniciativa Hlavák, která pomáhala běžencům už při uprchlické krizi v roce 2015, uvedla, že se v posledních týdnech na nádraží vracejí stovky lidí v nouzi, kteří nemají kam jít. Přebývají pak v nedůstojných životních podmínkách. "Současná situace na Hlaváku je den ode dne náročnější a dlouhodobě není udržitelná. Nejsme schopni lidem na útěku poskytovat adekvátní a důstojnou pomoc. Ne bez zásadní pomoci státních institucí," uvedla iniciativa v tiskové zprávě.

Podle dobrovolníků jsou příděly jídla pro uprchlíky nízké a počítají s tím, že běženci přijedou, posilní se a budou pokračovat do asistenčního centra, kde se o ně postarají. To se ale neděje a zpravidla romské rodiny se z asistenčního centra vracejí bez zajištěného ubytování či další podpory. Příděly tak nestačí.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ČTK napsal, že všichni klienti asistenčního centra dostávají stejnou základní pomoc. "Jídlo a pití dostávají uprchlíci po příjezdu vlakem na hlavní nádraží, stravu a pití poskytujeme na cestu i uprchlíkům, které převážíme na ubytování," doplnil.

Kapacita lůžek nestačí

Problémem jsou podle dobrovolníků omezené možnosti noclehu. V sále nádražní budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. "I tyto kapacity jsou ale často naplněny. Běžně se děje, že celé rodiny spí na studené nádražní podlaze. Například v sobotu 7. května na nádraží nocovalo více než 400 lidí. Za měsíc duben přespalo na nádraží v součtu nejméně 3807 lidí," uvedla iniciativa.

Podle ní v současné době na nádraží nocují především romské rodiny, které mají zároveň maďarské občanství. Trvá údajně několik dnů, než úřady ověří jejich totožnost. A po tuto dobu nefunguje pro uprchlíky žádná podpora, tvrdí iniciativa. "Nevznikla žádná noclehárna, žádný jiný prostor kromě nádraží, a je tedy pochopitelné, že se všichni uprchlíci v podobné situaci vracejí," uvedla iniciativa. Část klientů tvoří také uprchlíci, kteří z různých důvodů nebyli vůbec připuštěni k možnosti žádat o dočasnou ochranu. Podle iniciativy "existují politické tlaky některým uprchlíkům nepomáhat".

Špatnou situaci na hlavním nádraží ČTK potvrdila i Geti Mubeenová z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která neziskové organizace působící na nádraží koordinuje. Podle ní na místě přespává minimálně dvakrát tolik lidí, než kolik je kapacita. "Upozorňuji na to už čtvrtý týden po sobě," řekla ČTK. Podle Mubeenové kvůli nesouhlasu některých hejtmanů nevznikají dočasné ubytovací kapacity, chybějí i návazné sociální služby.

Pražský magistrát minulý týden požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc s ubytováním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Město uvedlo, že pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit. Kolik se romských uprchlíků v hlavním městě nachází, není zcela jasné. Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu na konci února pražské centrum pro uprchlíky odbavilo přes 85 000 běženců.

Rakušan chce zpřísnit podmínky

Ministerstvo vnitra mezitím chystá zpřísnění kontrol pasů uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Ministr Vít Rakušan (STAN) novinářům dnes na tiskové konferenci řekl, že jedná také o změně peněžní pomoci pro uprchlíky na naturální. Jde o kroky reagující na problémy spojené s migrací Romů z Ukrajiny. Uvedl, že kraje mají hledat ubytování pro romské uprchlíky, protože regiony nepřistoupily na nabídku objektů vlastněných státem.

Za dvojí pasy může Orbán, uprchlíci situaci nerozumějí

Rakušan bude jednat s maďarským protějškem o rychlejších lustracích uprchlíků tak, aby nebyly formální a uměle neodsouvaly rozhodnutí o azylu. S ukrajinským protějškem bude Rakušan ve středu on-line mluvit o organizovaném zločinu souvisejícím s migrací. Rakušan dnes zopakoval, že romští uprchlíci mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok. "Nejlepší je, aby lidé, kteří nemají nárok na pomoc, do Česka nepřijížděli," uvedl Rakušan k plánovaným jednáním.

Jak přitom na Facebooku upozornila jedna z dobrovolnic Hana Nguyen, problém s dvojími pasy vznikl tím, že maďarský premiér Viktor Orbán začal účelově rozdávat na Zakarpatské Ukrajině maďarské pasy. "Viktor Orbán v rámci své separatistické politiky na Zakarpatí rozdal zhruba milion maďarských pasů. Přijíždějí k nám tak Romové, kteří mají ukrajinské občanství a zároveň maďarské pasy. Narazila jsem na naprosto neinformované výroky od politiků i státních složek, že tohle přece nejsou skuteční uprchlíci, ale ekonomičtí migranti, tudíž jim pomáhat nebudeme. Ano, jsou to uprchlíci – prchají před válkou a předpokládám, že se jim opravdu nechce čekat, jestli ostřelování a pouliční boje do jejich měst dorazí, nebo ne. Nečtou politické predikce o vývoji situace v novinách, prostě se pochopitelně bojí a chtějí pryč," napsala k současné situaci Nguyen.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy