Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Dvě novorozeňata v babyboxech během jednoho dne! Nejprve chlapeček, pak holčička

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia
Babybox

Do opavského babyboxu ve Slezské nemocnici byl v noci na sobotu vložen čerstvě narozený chlapeček. Bedýnka se rozezněla krátce po druhé hodině ranní, čímž dala zdravotníkům najevo, že do ní bylo vloženo nechtěné dítě. Zdravotníci mu dali jméno Vojtěch. To ale nebylo ještě vše! Uběhlo jen pár hodin a signalizace se rozezněla také krátce před polednem v českobudějovické nemocnici, kam někdo odložil zdravou novorozenou holčičku. Informovala o tom ČTK.

Hlášení z babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě přišlo podle zakladatele babyboxů v Česku Ludvíka Hesse jen několik málo minut po sobotní druhé hodině ranní. „Na fotografii jsem viděl jen fialovou mikinu a z ní vystrkovalo hlavičku novorozené děťátko. Paní doktorka Soňa Krejčí mě vzápětí ujistila, že děťátko je chlapeček, zcela čerstvě narozený, na první pohled zdravý a vesele křičící. Pupečník 30 centimetrů dlouhý nebyl podvázaný a svědčil o tom, že děťátko je narozené zcela čerstvě,“ uvedl Hess.

Chlapeček váží 3700 gramů a měří 50 centimetrů. Dostal jméno Vojtěch, jednak proto, že má dnes svátek, a jednak podle jednoho z největších mecenášů spolku Babybox Vojtěcha Nováka.


Uběhlo jen pár hodin a signalizace se rozezvučel zvonek i v babyboxu českobudějovické nemocnice, kam krátce před sobotním polednem někdo odložil zdravou novorozenou holčičku. Po nezbytných vyšetření převezli záchranáři holčičku na neonatologické oddělení. Novináře o tom informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje Petra Kafková.

Krátce před polednem se na zdravotnickém operačním středisku ZZS rozezněl alarm a na monitoru se objevil obraz dítěte v babyboxu. "Operátoři okamžitě vyslali k boxu výjezdovou skupinu. Záchranáři ve vyhřívané schránce nalezli zdravou novorozenou holčičku. Dívka byla očištěná, zabalená do deky a měla podvázaný pupečník," uvedla Kafková.

Je to už 236. dítě, které bylo v ČR do babyboxů odloženo a v letošním roce jde o šestý případ.

Babyboxy mají i své kritiky

V Česku je 81 babyboxů. První byl instalovaný v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy