Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Do babyboxu v Českých Budějovicích byl odložen chlapeček! Dostal typické české jméno

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia
Odložené dítě

V babyboxu v Českých Budějovicích dnes někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.

„Telefonoval mi ředitel (jihočeské) záchranky Marek Slabý. Byl zrovna na výjezdu a ujistil mě, že chlapeček je na první pohled zdravý," uvedl Hess. "Je pátým budějovickým děťátkem, druhým klukem a letošním sedmým děťátkem z babyboxu,“ doplnil zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Odložený chlapec byl pojmenován po soudci. „Před několika dny mi volal soudce Ústavního soudu Jaromír Jirsa a ptal se mě, jak pojmenovávám děťátka. Vysvětlil jsem mu, že podle přátel a mecenášů. Soudce o jménech dětí chystá elaborát. Pojmenoval jsem tedy budějovického klučíka na počest ústavního soudce," sdělil Hess.

Babyboxy mají i své kritiky

V Česku je nyní 81 babyboxů. První byl instalován v roce 2005. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěné tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy