Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Dívky lžou, zuřil Feri a popisoval intimní detaily: Jeho výroky zvedly soud ze židle

+ Dalších 33 fotografií

Bývalý poslanec Dominik Feri stanul v pondělí před Městským soudem v Praze kvůli odvolání v případu zneužití tří dívek. Expolitik obvinění odmítal. U soudu se mimo jiné hájil tím, že si dívky události vymyslely, a popřel, že by jedné z nich dal do fanty uspávací látku. Podle státního zástupce byly naopak jeho výroky pohrdavé vůči soudnímu procesu a obviněný neprojevil žádnou sebereflexi. Rozsudek padl krátce po půl druhé odpoledne - Ferimu soud potvrdil tři roky ve vězní. Vše na místě sledoval reportér eXtra.cz.

Bývalý poslanec za TOP 09 Dominik Feri v pondělí u odvolacího soudu zpochybnil věrohodnost dívek, které podle nepravomocného rozsudku znásilnil. Vinu odmítl. Své odvolání přednášel sám, vzal si slovo místo svých dvou advokátů. Poukázal mimo jiné na to, že podle rozsudku obvodního soudu se neprokázala přítomnost omamné látky v nápoji, který podle obžaloby podal nezletilé dívce, než ji měl u sebe v bytě znásilnit. Odvolací senát nakonec odpoledne po pauze rozsudek potvrdil a sedmadvacetiletý někdejší politik tak jde na tři roky za mříže.

Rozhodnutí je pravomocné. Soud zároveň i zvýšil i odškodnění obětem, což požadovala jejich zmocněnkyně Adéla Hořejší. Nyní má zaplatit první poškozené 300 tisíc, další 150 tisíc plus 33 tisíc za psychoterapii a poslední oběti 60 tisíc. S dalším odškodněním odkázal poškozené soudce Libor Vávra na občanskoprávní soud.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle obžaloby staly v bytě, který si tehdejší teplický radní a student práv Feri pronajímal na pražském Žižkově. V březnu a listopadu roku 2016 tam údajně líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. První z nich bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri podle obžaloby pokoušel líbat a osahávat stážistku, kterou si už coby poslanec přivedl do Sněmovny. Tento skutek obvodní soud vyhodnotil jako pokus o znásilnění.

Podle Feriho dívky lžou

Někdejší oblíbený politik a influencer, který kvůli stíhání rezignoval na poslanecký mandát, u pražského městského soudu zkritizoval Obvodní soud pro Prahu 3 za to, že nepředvolal jím navržené svědky, nevypořádal se s judikaturou a vycházel z neobjektivních znaleckých posudků. "Chtěl jsem se vyhnout příměrům, ale je to, jako by byli bankovní lupiči odsouzeni na základě toho, že se ocitli v bankovním trezoru," prohlásil.

Nejobsáhleji se Feri vyjadřoval k prvnímu ze skutků, který se týká nezletilé. "Skutek je v obžalobě přímo podmíněn tím, že v nápoji Fanta byla jakási omamná látka. Soud ale v odůvodnění rozsudku konstatuje, že látka prokázána nebyla. To by mělo stačit samo o sobě k tomu, aby soud došel ke zprošťujícímu závěru, protože soud je vázán zásadou obžalovací," uvedl exposlanec, který má titul doktora práv.

Feri se také snažil zpochybnit dívčinu výpověď. "Netvrdí, že jsem ji svlékal, ale říká, že se sama nesvlékala a najednou byla v posteli nahá. Mezery v paměti jsou podle zahraniční judikatury významným faktorem nevěrohodnosti výpovědi," poznamenal. Za občasné pomoci poznámek hovořil spatra, rozsáhle a plynule. Směrem k odvolacímu senátu i odlehčeně zavtipkoval ohledně délky, kterou jeho řeč bude mít.

Poškozená se podle něj měla bát, ale neuvedla čeho. „Nevěděla jsem, jestli on udělal něco špatně,“ měla prý říci. Takhle se podle něj nepopisuje znásilnění. Pokud podle Feriho uvádí, že nevěděla, co se dělo, podle něj je to vymýšlení a fabulace. "Ve škole měla sexuální výchovu. Lhala o svých sexuálních zkušenostech," řekl.

Doporučené video: Feri u soudu

Dominik Feri: Sama si klekla, abych na ní vyvrcholil

"Zatajila konverzace s mojí bývalou přítelkyní, která trvala až do roku 2020. Psala jí, že se s ní moc ráda potkala," uvedl dále Feri, podle nějž se takto oběť znásilnění nechová. Dívka prý měla též zatajit, že řešila nějaké genderové otázky.

U druhé dívky Feri prohlásil, že po údajném činu stála o další kontakt s ním a nadále se vídali, a pak až po pěti letech přišla s verzí, že první styk byl znásilněním. "Je velmi netradiční a nesmyslné, že by oběť znásilnění šla další den za pachatelem a měla s ním znovu pohlavní styk," podotkl.

S dívkou také mělo dojít k vystřídání několika poloh, což prý opět dokazuje, že to sama chtěla. "Měla si sama kleknout na kraj postele, abych na ní mohl vyvrcholit," hájil se poněkud netradičně Feri.


Ohledně stážistky navrhl k doplnění dokazování vyjádření jejího bývalého partnera, kterému údajně řekla, že jí Feri nic neudělal, jen jí zastoupil cestu. "Je to jasný znak její nevěrohodnosti, usvědčuje ji ze lži," řekl.

Feriho obhajoba naštvala státního zástupce Aleše Cimbalu. Říkat, že jde o "případ Fanta", je podle něj dehonestace a pohrdání soudem. "Máme se bavit věcně. Tohle k soudu nepatří," uvedl. Jedna z poškozených podle něj nemohla z bytu odejít, čehož si byl Feri vědom. "Nevidíme žádnou sebereflexi v průběhu celého řízení. Přesouvá vinu na oběti," dodal státní zástupce a navrhl odvolání zamítnout.

Zmocněnkyně poškozených: Dívky se z události doteď nevzpamatovaly

Před Ferim dostala slovo zmocněnkyně dívek Adéla Hořejší, která pro klientky žádá vyšší odškodné. Argumentovala novým rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva, podle nějž se závažnost trestného činu znásilnění musí promítnout do všech výroků rozsudku tak, aby obětem přinesl prožitek spravedlnosti. "Odškodnění nemůže tvořit polovinu měsíčního příjmu, není to spravedlivé," řekla. Uvedla, že jedna z dívek dodnes chodí na terapii, a v případě další hovořila o komplexnější destrukci a poškození životní dráhy. Poukázala na to, že Feriho majetkové poměry jsou nadstandardní. 

Před začátkem dnešního zasedání oznámil předseda odvolacího senátu Libor Vávra zaplněné jednací síni, že kvůli ochraně obětí nepovolí obrazové ani zvukové přenosy z jednání. Zároveň na přítomné novináře apeloval, aby ve zpravodajství neodhalili totožnost poškozených dívek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy