Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Dezinformátorka v Senátu: Nová senátorka Zwyrtek Hamplová psala nesmysly o covidu i Ukrajině

Jana Zwyrtek Hamplová promluvila na protivládní demonstraci.
Zdroj: Se souhlasem Jany Zwyrtek Hamplové
+ Další 4 fotografie
politička

Senátorkou ve volebním obvodu Kroměříž byla zvolena právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která nad Lucií Pluhařovou z ANO zvítězila o 230 hlasů. Zwyrtek Hamplová je přitom známá sdílením dezinformací o covidu nebo válce na Ukrajině. Zúčastnila se také nedávné protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kde mluvila na pódiu.

Senátní volby přinesly v některých obvodech zajímavé momenty. Jedním z nich byl souboj právničky Jany Zwyrtek Hamplové proti Lucii Pluhařové za ANO. Hamplové, která kandidovala za Nezávislé, nakonec k těsnému vítězství stačilo mít o 230 hlasů více než její soupeřka.

Hamplová: Všichni se proti nám spikli

Hamplová podle ČTK novinářům řekla, že ji poměrně těsné vítězství v druhém kole senátních voleb mile překvapilo. "Jsem na výsledek hrdá, protože to byl takový výsledek proti všem. Všichni se jaksi proti nám snažili spiknout, neměli jsme jediný billboard, a přesto jsme vyhráli. Jsem šťastná a jsem na ten výsledek hrdá," uvedla Hamplová. Připravena byla i na případnou prohru v druhém kole. "Samozřejmě bych byla zklamaná," podotkla Hamplová, která chce v následujících měsících přesvědčit o svém přínosu pro Kroměřížsko i voliče, kteří dali hlas její protikandidátce. "To je můj cíl. Myslím, že pro tento region mohu mnoho udělat," řekla.

V Senátu se Hamplová podle svých slov kromě legislativní oblasti plánuje zaměřit také na energetickou krizi, kterou je třeba podle právničky rychle řešit. "Mám kolem sebe partu 20 až 30 odborníků, nejen z této sféry, ale i ze zdravotnictví, práva a energetiky. Tento tým využiji," řekla.

Covid je hysterie

Nová senátorka má přitom za sebou řadu kontroverzí. Většina z nich je spojena s dezinformacemi, které pomáhala šířit. V době koronavirové epidemie tak například podle serveru Aktuálně.cz tvrdila, že "mnohem horší než samotné onemocnění covid je hysterie kolem něj". Před senátními volbami pak vystoupila na Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kde zaznívaly projevy velebící Rusko i jeho prezidenta Vladimira Putina.

I kvůli tomu se vůči ní vymezila i dosavadní senátorka za Kroměřížsko Šárka Jelínková, která doporučovala voličům hodit hlas Hamplové soupeřce z opozičního hnutí ANO. "Je pro mě těžké dávat veřejně podporu ANO. Nechce se mi do toho, ale sama budu volit paní Pluhařovou, i když ne s radostí," řekla Aktuálně.cz Jelínková.

"Paní Hamplová je dezinformátorka, jež se nestydí stát na jednom pódiu s lidmi, jako je bývalý poslanec Lubomír Volný, který uměl tak akorát ničit majetek Poslanecké sněmovny, či organizátor demonstrací pan Vrábel, který dluží státu tři miliony korun a nechává si na manželčin soukromý účet posílat peníze od demonstrantů," dodala Jelínková ke svému rozhodnutí.

Pryč s ukrajinskými vlajkami

Další dezinformace Zwyrtek Hamplové se týkala války na Ukrajině. „Vláda bude jednat o dočasném zvýšení daní kvůli Ukrajině,“ napsala v statusu 8. července. Faktem podle serveru Dezinformátoři, který se aktivitám Hamplové věnuje, přitom je, že stát by souvislosti z Ukrajinou neměl zvýšené náklady, pokud by ji nenapadlo Rusko. Zároveň se o vyšších daních mluvilo hlavně kvůli vysokým ziskům společností v některých oblastech, například v oblasti energetiky nebo bankovnictví. Jde o společnosti, které na vysokých cenách energií, pohonných hmot nebo na vysoké úrokové sazbě profitují. Návrhy tedy neměly přímou souvislost s invazí Ruska na Ukrajinu. O vyšším zdanění bank nebo korporací se mluvilo už před invazí.

Ačkoliv bylo heslem Hamplové v době pandemie COVID-19 "boj za svobodu“, chtěla rovněž omezovat, kdo a za jakých okolností smí vyvěsit vlajku cizího státu. Šlo o reakci na vyvěšování vlajky Ukrajiny. Během pandemie pak Hamplová tvrdila, že povinnost nosit roušky odporuje ústavě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy