Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Dezinformátorka Peterková skončila v Bohnicích. Snaží se vyhnout trestu za šíření fake news?

Aktivistka, která odmítala nošení roušek.
Zdroj: Se souhlasem Jany Peterkové
+ Dalších 5 fotografií
Léčba

Česká dezinformační scéna přichází o své černé koně. Poté, co policie zatkla Patrika Tušla s Tomášem Čermákem, skončila v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích Jana Peterková. Antivaxerka, která během pandemie popírala existenci koronaviru a mimo jiné se chlubila tím, že olízla nemocniční kliku, je podle portálu Manipulátoři hospitalizována na protialkoholním oddělení. Bývalá partnerka Tomáše Pitra je od ledna stíhána pro šíření poplašné zprávy.

Dezinformátorka Jana Peterková skončila v protialkoholní léčebně v Bohnicích. Informoval o tom portál Manipulátoři s odvoláním na příbuzné kontroverzní ženy a zdravotnický personál v psychiatrickém zařízení. "Je to tak, skončila tu na doporučení lékaře. Buď podepíše souhlas s dobrovolnou léčbou, nebo o další hospitalizaci rozhodne soud," uvedla portálu, který bojuje s hoaxy a dezinformacemi, zdravotní sestra z 26. oddělení, která si nepřála být jmenována.

Lidé na sociálních sítích tak ihned začali spekulovat, že jde jen o pokus vyhnout se vězení, které Peterkové hrozí. Na začátku roku totiž ženu podle portálu Aktuálně začala stíhat policie za šíření poplašné zprávy. Peterková v jednom ze svých videí tvrdila, že v jednom pražském domově seniorů zemřelo několik lidí po očkování proti koronaviru, a zároveň tvrdila, že ošetřovatelé důchodcům podali vakcíny násilím.

Peterkové tak hrozí, že skončí ve vazbě, podobně jako se to před několika dny přihodilo předním českým dezinformátorům Patriku Tušlovi a Tomáši Čermákovi. "Peterková je údajně v Bohnicích... Asi chce dostat papíry na hlavu, aby nedopadla jako tihle dva...," napsala na Twitteru Růžena. "Nechala se zavřít na akutku do Bohnic, aby byla z obliga," přitakává další z uživatelů.

Od covidu pro válku na Ukrajině

Peterkovou si mohou lidé pamatovat jako někdejší novinářku TV Nova nebo expartnertku kontroverzního miliardáře Tomáše Pitra. Mnohem více se ale proslavila s příchodem koronaviru, kdy se stala nejznámější českou dezinformátorkou. Vůbec poprvé na sebe výrazně upozornila na jaře 2020, kdy se chovala agresivně v MHD a hádala se s lidmi, protože odmítala nosit roušku.

Postupně její profil získal desetitisíce sledujících, povětšinou antivaxerů, kteří naslouchali Peterkové a jejím dezinformacím. Výrazně na sebe upozornila například tím, když tvrdila, že žádný koronavirus není a že na důkaz olízne nemocniční kliku. Se ztátou zájmu veřejnosti o covid-19 se přeorientovala na dezinformace mířené proti ukrajinským uprchlíkům. S nyní již zatčeným Tušlem například demonstrovala proti jejich přijímání a veřejně podpořila Rusko.

Své fanoušky i širokou veřejnost překvapila v květnu tím, že se přihlásila do boje o Hrad. "Oznamuji kandidaturu na prezidenta republiky," uvedla na svém Facebooku. Ve svém programu se pak zavázala ukončit válku na Ukrajině, platit za plyn v rublech nebo třeba odvolání vlády Petra Fialy. Peterková má však nulové naděje na zvolení a kandidatura byla spíše výkřikem do tmy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy