Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Devět měsíců vyčerpávající války: Jaké jsou ztráty na obou stranách? Ukrajinské rostou, ruské je ale stále převyšují

Tři čtvrtě roku od začátku války na Ukrajině: Počet ztrát na obou stranách
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
TABULKA

Na Ukrajině se válčí už devět měsíců. To, co mělo být bleskovou operací Ruska, se změnilo ve zdlouhavý a krvavý konflikt. Putinovy plány se zhroutily po několika týdnech, ale obrovský ruský moloch pokračuje ve válce, kterou před očima světa nemá šanci vyhrát a po smrti a tragédii tolika nevinných lidí, které Putin zavinil, už se nemůže nijak ospravedlnit. Jak vypadají ztráty bojové techniky na obou stranách podle nezávislých pozorovatelů? Podívejte se na nejpřesnější statistiky, které máme k dispozici.

I přes velké zapojení Západu do pomoci Ukrajině je konec války stále v nedohlednu. Ostatní státy se nezapojují přímo, ale dodávají zbraně, munici, materiál, dokonce i cvičí ukrajinské jednotky. Těm se, zdá se, daří Rusy pomalu vytlačovat z původních pozic a Putinův režim už kontroluje jen polovinu území ve srovnání se situací před několika měsíci.

Jak by tedy mohla válka skončit? Ukrajina vyslovila jasné požadavky. Pokud se Rusko stáhne a vrátí území, které nelegálně a na základě falešných referend získalo, Ukrajinci si s ním sednou k jednacímu stolu. Když jsme se na konec války ptali analytika Jiřího Vojáčka, řekl k účasti Ruska u jednání poměrně zajímavý názor.

"I prezident Zelenskyj je ve dvojím presu, jednak na něj tlačí kyjevští jestřábi, aby byl vůči Rusům tvrdší, část obyvatelstva a Západ si však ale zase naopak přejí nějakou rozumnou dohodu, která už válku konečně ukončí. Jisté je, že válka skončí jednáními, tak jako všechny války, ovšem jestli u toho ještě bude Vladimir Putin, to je otázka," řekl pro eXtra.cz Vojáček.

Jak si tedy stojí jednotlivé armády po devíti měsících války? Nejpřesnější způsob, jak to zjistit, je spolehnout se na nezávislé pozorovatele, kteří mají svá čísla podložená jasnými důkazy. Jedním z webů, který využívá obrovského množství online dat v kombinaci se znalostmi zbrojních expertů, je analytický blog Oryx, jenž si ve svém rozsáhlém výzkumu dal za úkol co nejlépe zmapovat boje na Ukrajině a začít sčítat techniku, kterou jedna strana druhé buď zničila, poškodila, či ji zabavila druhá strana.

Oryx se však nespokojí pouze s informacemi z jednoho zdroje, každý kus techniky je pečlivě vyfocený a zdokumentovaný. Pokud tomu tak není, daný kus techniky prostě není zaznamenán. Ve zvláštních vláknech řeší jak ruskou, tak ukrajinskou techniku. Podívejte se, co říkají čísla.

Devět měsíců vyčerpávající války: Jaké jsou ztráty na obou stranách? Ukrajinské rostou, ruské je ale stále převyšujíJak je vidět, ztráty Ukrajiny v momentě, kdy začala útočit na ruské pozice, rapidně stouply, stejně jako ztráty Rusů v průběhu velkých ofenziv. Vždy je totiž jednodušší bránit než útočit. Celkově jsou ale ukrajinské ztráty řádově menší. Jsme dokonce svědky i některých korekcí čísel podle toho, jak se nakonec ověřily informace o zničené technice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy