Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Detaily tragické záměny na Bulovce. Žena, které provedli omylem potrat, byla ve čtvrtém měsíci. Incident řeší policie

Tragédie na Bulovce: Žena, které provedli omylem potrat, byla ve čtvrtém měsíci. Policie řekla, co personálu hrozí
Zdroj: Petr Novák/ Extra.cz
Detaily

Těhotná žena šla na běžnou kontrolu do nemocnice na Bulovce, kde však došlo k fatální chybě. Lékaři si ženu asijského původu spletli s jinou Asiatkou a kvůli zákroku prodělala potrat šestnáctitýdenního plodu. Pro eXtra.cz o incidentu promluvila mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Dvě asijské ženy, které mají v ČR trvalý pobyt, šly na gynekologicko-porodnické oddělení do nemocnice na Bulovce na dva odlišné zákroky, lékaři ale udělali fatální chybu. Těhotná žena šla na běžnou kontrolu, zatímco ta druhá měla podstoupit kyretáž, tedy zákrok, který se provádí třeba při léčbě nemocné dělohy. Může se jím ale také ukončit těhotenství. Lékaři si ženy spletli a těhotná žena tak přišla o své nenarozené děťátko. Plod byl starý 16 týdnů.

„Dne 25. března se na naší gynekologicko-porodnické klinice stala nežádoucí událost. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky. Za tuto nešťastnou událost jsme pacientce a celé její rodině vyjádřili hlubokou lítost a omluvu a ujistili ji, že uděláme vše pro to, aby vzniklá újma byla co nejvíce zmírněna a také odškodněna,“ uvedla pro eXtra.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Situace se prošetřuje

Na to, jak se takové závažné pochybení vůbec mohlo stát, však odpovědět nedokázala. Personál, který je za tragédii zodpovědný, však nejspíš čeká postih. „Jako akreditovaná fakultní nemocnice máme jasně stanovená pravidla a postupy, které je náš zdravotnický personál povinen bez výjimky dodržovat. Dotčený personál kliniky je nyní až do úplného vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu s tím, že v případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci právě probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jednotlivců vyvozena osobní odpovědnost,“ dodala mluvčí.

K incidentu se vyjádřil pro CNN Prima News také stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan: „Je to velmi nešťastná událost. Mělo by proběhnout interní šetření, a pokud došlo k pochybení, mělo by dojít k potrestání viníka.“ Vedení Bulovky kontaktoval manžel ženy, která potratila, a také jeho právní zástupce.

Celá situace se bude dál prošetřovat. „Pražská policie do současné chvíle nepřijala žádné oznámení týkající se této události. Nicméně na základě informací zveřejněných v médiích se budeme případem zabývat,“ uvedla pro TV Nova policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy