Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Den bez spěchu upozorňuje na rychlost za volantem. Připojí se fotbalové kluby i divadlo

Směrem na Smíchov se jezdí v pohodě.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
doprava

Na nebezpečí zbytečného spěchu za volantem chce upozornit Národní den bez spěchu, který se koná právě dnes. Vysoká rychlost totiž může za 40 % smrtelných nehod. Pravidelně přitom překračuje rychlost až 86 % řidičů.

Dnes se koná Národní den bez spěchu, jeho cílem je upozornit na nebezpečí zbytečného spěchu za volantem. Tato iniciativa navazuje na úspěšný projekt proti nepřiměřené rychlosti 13 MINUT, který vytvořila Česká asociace pojišťoven a BESIP ve spolupráci s Policií ČR. Záměrem je pokračovat v osvětě a poukázat na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí za volantem. Právě ta patří mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod – může za 40 % těch, které končí smrtí. Rychlost přitom pravidelně překračuje 86 % řidičů.

Připojí se i fotbalové kluby

Jedním z partnerů, který se rozhodl připojit k pilotnímu ročníku Národního dne bez spěchu, je Fotbalová asociace ČR se svojí národní pohárovou soutěží MOL Cup. V jeho rámci se dnes symbolicky o několik minut odloží výkop semifinálových utkání. Předseda FAČR Petr Fousek iniciativu vítá.

„Spěch nejen za volantem je skutečně všudypřítomným průvodním jevem našeho současného života. Protože ve fotbale vždy začínáme hrát přesně na čas, je lepší vyrazit dříve a bez spěchu dojet včas a bez rizika. Rádi jsme proto podpořili tuto kampaň a mimořádně umožnili symbolické opoždění výkopů o několik minut,“ uvedl Fousek v tiskové zprávě. Fotbalové kluby Sparty, Slavie, Bohemians a Českých Budějovic se navíc přidaly vytvořením společného videa, které má myšlenku zpomalení podpořit.

Podporu této iniciativě vyjádří také Česká televize, která odložené přenosy vysílá, nebo Vysoká škola kreativní komunikace, která ve středu o 13 minut odloží výuku. Z kulturní sféry se přidá také divadlo Jatka78 a soubor Cirk La Putyka, jež posune o 13 minut začátek představení „Runners“, které se zabývá podobnou tematikou. „Představení Runners je o uspěchané době, o tom, že se snažíme vše stihnout, aniž bychom se zamysleli nad tím, proč a za čím se vlastně ženeme. Stejně jako 13 minut motivuje k pozastavení se nad časem, který máme k dispozici. Proto nám připojení k této akci dává velký smysl,“ vidí poselství principál Cirku La Putyka Rostislav Novák ml.

Lepší dojet později než vůbec

Národní den bez spěchu bude probíhat 5. dubna po celý den. Je otevřený pro všechny a připojit se k němu lze sdílením manifesta, který bude umístěn na webu 13minut.cz nebo sdílením vlastní aktivity na sociálních sítích pod hashtagem #13minutzpozdeni. Symbolickým zpožděním kulturních, sportovních nebo vzdělávacích událostí získají lidé v tento konkrétní den trochu více času, aby je nejen stihli, ale aby si uvědomili, že těch pár minut, které se snaží dohnat za volantem, za ten risk nestojí.


Jak odhaluje manifesto, myšlenka nové iniciativy nemá za cíl obhajovat nedochvilnost. „Národní den bez spěchu je osvětová iniciativa, kterou chceme upozornit na zbytečný spěch, kterého se běžně dopouštíme na tom nejhorším místě, za volantem. Chceme, aby si lidé uvědomili, že ne všechno je naléhavá situace, kvůli které má smysl riskovat zdraví nebo životy nás i ostatních nepřiměřenou rychlostí. Někdy je skutečně lepší být někde o pár minut později než tam nedojet vůbec,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy