Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Debata Babiše a Fialy: Drsné vzájemné útoky, posílání od válu a obviňování ze lží

Andrej Babiš versus Petr Fiala.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
přestřelka

Očekávaná debata bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a současného premiéra Petra Fialy (ODS) v Partii Terezie Tománkové na Primě se nesla v ostrém duchu. Oba pánové se vzájemně osočovali z konstantního lhaní, Babiš předsedu vlády vyzval, aby odstoupil a jel se realizovat do Bruselu, Fiala zase prohlásil, že Babišovi jde jen a pouze o dotace pro Agrofert.

Premiéra Petra Fialu (ODS) v dnešní debatě v televizi CNN Prima News předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš ničím nepřekvapil. Řekl to na dotaz ČTK při odchodu z televizního studia. Expremiér Babiš si postěžoval, že dostal v diskusi méně prostoru, od další účasti v televizních debatách ho to ale neodradilo. Oba se sešli před kamerami v samostatném duelu poprvé ve funkčním období Fialovy vlády. Podle politologa Jana Kubáčka v debatě mírně zvítězil Fiala, ustál i nepříjemná témata. Pro Babiše bylo důležité ukázat, že je králem opozice, míní.

Podle politologa mírně zvítězil Fiala

„Já jsem se snažil argumentovat věcně, klidně a říkat fakta a výsledky, které naše vláda má, a co chystáme,“ řekl Fiala k debatě. Babiš byl podle něj místy zbytečně osobní. „Ale to tak je - když docházejí argumenty a není co říct, tak se uchyluje k osobním útokům. Mě to nijak nezneklidňuje. Myslím, že si každý divák mohl udělat obrázek sám,“ uvedl na dotaz ČTK.

Nevím, kdo to měřil, ale měl jsem méně prostoru,“ zhodnotil debatu Babiš. „Takže moc jsem se nemohl vyjádřit,“ postěžoval si. Doplnil, že od další účasti v televizních debatách ho to ale neodradilo. „Přijdu sem třeba za rok. K Moravcovi určitě ne,“ dodal v narážce na politický diskusní pořad České televize.

Politolog Kubáček ČTK řekl, že oba zopakovali dlouhodobé argumenty, debatu vnímal za jakousi poziční bitvu. Vydělal na ní ale podle něj o něco více Fiala, který do ní vstupoval v pozici jednoho z nejméně populárních premiérů od roku 1989 v situaci, kdy se neustále objevují informace o škrtech či zvyšování daní. V situaci, kdy v diskusi zaznívaly nepříjemné věci, argumentoval a nedostal se pod tlak, míní.

Obviňování ze lží a Agrofert

Babiš několikrát podle Kubáčka zbytečně naskočil na emoční linku, například při zmínkách o dotacích pro Agrofert, který je součástí jeho svěřenských fondů. Oba se obviňovali ze lží a nehorázností.

Babiš si neodpustil poznámku, že Fialova vláda je amatérská a premiéra hnal od válu. „Pan premiér se na to nehodí,“ citovaly Babiše CNN Prima News. „Píše krásné knihy, ale konzervatismus už zapomněl. Jsou levice jako Piráti – chtějí komunismus, dáme statky na hromadu... Měl by předat řízení vlády hejtmanovi Kubovi, jít na eurokomisaře místo Jourové.“

Fiala na Babišovy všemožné útoky reagoval slovy: „Naše babičky říkaly, že kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe.“ A navrhl mu, aby pokud chce ulevit Česku, může jakožto největší producent potravin snížit jejich ceny.

„Dejte pokoj Agrofertu. Je to velký zaměstnavatel, odevzdává miliardy na sociální a zdravotní. Samozřejmě, že pobírá dotace, jako každý další. Kdo tady určil dotace na hektar? Kdo tady dovolil prodávat půdu?“ tázal se Babiš. „Dotace si vymyslel Brusel,“ doplnil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy