Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Dar od Pekarové Adamové pro Zelenského byl hloupým a nevhodným gestem, říká expert. Politička se po setkání hned vrátila do Varů

Markéta Pekarová Adamová při setkání se Zelenským nadělila prezidentovi triko.
Zdroj: Renata Bušková/Profimedia/koláž eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
dar pro zelenského

Provokativní gesto a kontroverzní dárek. Takovými slovy politolog Lukáš Valeš komentoval neobvyklý dar předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který tento týden navštívil Českou republiku. Aby mu mohla předat černé tričko s anglickým nápisem, že je Rusko teroristický stát, odjela šéfka Sněmovny z festivalu v Karlových Varech zpět do Prahy a poté se zase vrátila. Valeš a další experti tento její krok hodnotili ve vysílání CNN Prima News.

I když samotnou návštěvu a průběh odborník hodnotil pozitivně, tričko s kontroverzním nápisem od významné političky, jakou je Markéta Pekarová Adamová, nepovažuje za příliš vhodné. Od předsedy horní komory Miloše Vystrčila Volodymyr Zelenskyj obdržel symbolický klíč k Senátu.

Podle politologa Lukáše Valeše je samotná návštěva prezidenta Zelenského pozitivní a představuje ocenění výjimečných vztahů mezi Českou republikou a Ukrajinou, které překračují běžné bilaterální jednání mezi dvěma státy. Tato skutečnost přinese vládě kladné body. Nicméně oponenti budou pravděpodobně nadále vyjadřovat kritiku, píše CNN Prima News.

Lepší než triko se Zemanem

Valeš však neocenil kontroverzní dárek od předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, která Zelenskému předala černé tričko s anglickým nápisem, že je Rusko teroristický stát. Tímto nápisem odkazovala na usnesení dolní komory českého parlamentu, které loni v listopadu označilo současný ruský režim prezidenta Vladimira Putina za teroristický stát.

„Předsedkyně Sněmovny je třetí nejvyšší ústavní činitel. Pokud by tričko darovala mimo své ústavní pravomoci, možná by to bylo přijatelné. Ale je zástupcem českého státu a nadále udržuje vztahy s Ruskou federací, včetně velvyslanců. Jedná se spíše o provokativní gesto a hloupý výstřelek,“ míní Valeš.

Podle politického marketéra Jakuba Horáka je to však stále lepší dárek než tričko s Milošem Zemanem a nápisem „Zeman is Putin's slut“ (Zeman je Putinova k*rva). Horák dodal: „Předsedkyně Sněmovny je mladá v porovnání s věkovým rozmezím českých politiků a cílí na mladé voliče. Myslím, že se jim to bude líbit.“ Před setkáním s Pekarovou se Zelenskyj setkal s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem, který mu předal symbolický klíč od Senátu.

Za Zelenským jen na skok

Zelenskyj se přesunul z České republiky na Slovensko a Pekarová Adamová později vystoupila před novináři samostatně. Předsedkyně Sněmovny oznámila, že na podzim plánuje uspořádat každoroční jednání tzv. Krymské platformy, které se bude konat v říjnu právě v Praze.

Ještě ve čtvrtek večer se přitom Pekarová Adamová dobře bavila i se svým manželem na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde ji zachytili fotografové eXtra.cz. Protože ji hned následující den čekalo setkání se Zelenským, pila jen vodu. Do Varů se pak hned po setkání s ukrajinským prezidentem vrátila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy