Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Danuše Nerudová čelí kritice kvůli výrokům proti Ukrajině. Snaží se jen zalíbit, zuří oponenti

Nerudová patří k favoritům prezidentské volby.
Zdroj: Extra.cz/Renata Bušková
+ Další 2 fotografie
KRITIKA

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se kvůli svým výrokům na setkání s voliči dostala do nelibosti některých komentátorů na Twitteru. Zatímco oficiálně podporuje boj Ukrajiny proti ruské agresi, některé výroky nechávají její kritiky na pochybách, zda nejde jen o populismus. Na sociálních sítích to kolem jedné z favoritek prezidentských voleb pořádně vře.

Vše odstartoval twitterový příspěvek iniciativy Dárek pro Putina, který si všiml jedné z odpovědí prezidentské kandidátky. "Tyhlety řečičky o tom, že vláda pomáhá Ukrajině na úkor ,našich lidí´, jsou běžnou součástí kampaně AB. Ale Danuše Nerudová?" ptá se twitterový účet, který provozuje charitu sbírající finanční prostředky na ukrajinskou výzbroj, a cituje Nerudovou: "Velmi si přeji, aby vláda nejezdila zasedat jenom do Kyjeva, ale aby jezdila zasedat do Ústeckého kraje."

Reakce od prezidentské kandidátky na sebe nenechaly dlouho čekat. Danuše Nerudová reagovala poměrně ostře a oslovila rovnou Martina Ondráčka, dlouholetého novináře, který za projektem Dárek pro Putina stojí. "Pane Ondráčku, dobře víte, že UA od začátku podporuji. Svědčí o tom i ta část, kterou jste z videa vystřihli. Chápu, že jste se s panem Dědkem rozhodli podpořit jiného kandidáta, ale pokud je toto váš styl ,pomoci´, vašeho rozhodnutí nelituji. Hrajte fér," napsala kandidátka a nepřímo tak Ondráčka obvinila z neférové hry, protože údajně fandí jinému kandidátovi.

Iniciativa Dárek pro Putina se ale rozhodla bránit a namítá, že ač je video zkrácené, kandidátka tu vytváří falešné dilema, které vlastně neexistuje. "Že se vláda věnuje Ukrajině místo regionům. Vládní ignorace krajů se neděje kvůli tomu, že se zasedalo v Kyjevě," zaznělo v odpovědi kandidátce s tím, že vymezování proti Ukrajině může někdo vnímat jako laciný tah zalíbit se těm voličům, kteří s pomocí Ukrajině nesouhlasí.

Nerudová favoritkou mezi studenty

Danuše Nerudová se řadí mezi největší favority prezidentských voleb. Oslovuje zejména mladší část veřejnosti. Z prezidentských kandidátů a kandidátek je mezi studenty nejpopulárnější právě bývalá rektorka Mendelovy univerzity. Hlas by jí dala skoro polovina středoškolských a vysokoškolských studentů.

Někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel by jako druhý získal u studentů asi čtvrtinu hlasů a bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš na třetím místě jen kolem pěti procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti GTS Alive, která mimo jiné vydává a spravuje studentské průkazy ISIC. Ze studentů starších 18 let chce naprostá většina - téměř 90 procent - k prezidentským volbám jít.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy