Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Daňové přiznání: Poplatníci si musí dát pozor. Pondělí je posledním dnem na elektronické odevzdání!

Daňové přiznání: Poslední den na elektronické odevzdání
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
Daňové přiznání

V pondělí 2. května je poslední den, kdy mohou daňoví poplatníci podat elektronicky daňové přiznání za loňský rok. Pokud tak neučiní, hrozí jim sankce. „Hrozí pokuta za pozdní podání přiznání a při neúhradě hrozí sankce úroku z prodlení za dny, které finanční úřad vyměří ode dne po liberační lhůtě,“ prozradila Radiožurnálu daňová poradkyně Miroslava Tomášková.

Daňoví poplatníci se musí mít na pozoru. Pondělí 2. května je totiž poslední den, kdy mohou podávat elektronicky daňové přiznání za loňský rok. Papírově bylo třeba odevzdat do pátku 1. dubna a bez sankcí ho následně bylo možné podat ještě dalších pět pracovních dnů.

Pokud poplatníci i firmy využijí daňového poradce, tak je lhůta pro odevzdání stanovena do 1. července. Ti, kteří podávají daňové přiznání elektronicky, mají poslední den na jeho odevzdání. Týká se to i těch, kteří disponují datovou schránkou zřízenou na základě zákona.

Pokuty až 300 tisíc korun

„Hrozí pokuta za pozdní podání přiznání a při neúhradě hrozí sankce úroku z prodlení za dny, které finanční úřad vyměří ode dne po liberační lhůtě,“ prozradila Radiožurnálu daňová poradkyně Miroslava Tomášková ze společnosti KODAP City.

V případě, že se daňové přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce ještě nehrozí. Poté však za každý den činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení.

Pokud lidé nepodají daňové přiznání vůbec, a to ani poté, co je k tomu vyzve úřad, pokuta začíná na 500 korunách a může se vyšplhat až do 300 000 korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy