Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Další zvýšení úrokových sazeb zdraží bydlení: Co dělat, pokud refinancujete hypotéku

Na hypotéku čekat nemusíte.
Zdroj: pixabay
Předchozí Další
finance

Česká národní banka ve středu zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak stoupla na sedm procent. Naposledy byla tato sazba na podobné výši v roce 1999. Krok znamená velkou komplikaci zejména pro plátce hypoték, z nichž části končí letos nebo příští rok fixace. Podle průzkumu agentury IPSOS dvě pětiny dotázaných očekávají, že se jim úroková sazba hypotéky po konci fixace zvýší. Výhodnější nabídky jiných bank však cíleně vyhledává jen 44 procent lidí.

Další zvýšení úrokových sazeb oznámila ve středu Česká národní banka. Základní sazba je na rekordní výši sedm procent. Mnoho lidí přitom bude letos nebo příští rok refinancovat své hypoteční úvěry.

“Bezprostřední dopady zvýšení úrokových sazeb ČNB uvidíme na finančních trzích už během několika dní. Banky nové úrokové sazby promítnou do cen hypoték a do rizikových přirážek úvěrů. To znovu prodraží financování nemovitostí ve všech případech, kde bankovní domy figurují jako jeden ze zdrojů peněz - ať už půjde o koupi bytu či domu na hypotéku fyzickými osobami, novou developerskou výstavbu nebo transakce na poli komerčních nemovitostí.

Nejedná se však o žádné překvapení, financování se zdražuje s růstem sazeb průběžně, cena nyní postoupí na další stupeň a trh se dále ochladí. Nemovitostní akvizice tak budou čím dál častěji provádět hlavně ti, kteří mají dostatek vlastní hotovosti," komentuje krok pro eXtra.cz Miloš Filip, ředitel realitního fondu Schönfeld & Co.

Letos skončí fixace u 40 tisíc hypoték

Podle analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory se hypotéky dosud fixovaly obvykle na pět let. V roce 2017 banky poskytly přes 100 tisíc hypoték. „Pokud by právě pětiletou fixaci mělo jen 40 procent z nich, pak by letos mohla končit fixace více než 40 tisíc hypoték,“ řekl Deníku Sýkora. Podobné, byť o něco nižší množství refinancování hypoték očekává také v příštím roce.

Samotné zvýšení splátky by podle místopředsedy představenstva Gepard Finance Davida Eima většina klientů měla ustát. „Banky s tím počítaly a neschvalovaly bezhlavě a nadoraz,“ podotkl pro Deník Eim. Za mnohem horší považuje spojení s vyššími cenami energií, pohonných hmot, potravin a dalších komodit. „Pak už se nebavíme o zvýšení nákladů o pět tisíc na hypotéku, ale o 12 tisíc na celou domácnost, a to už může být problém,“ uvedl.

Co dělat při konci fixace

Co by tedy lidé, které čeká konec fixace hypoték, měli udělat, aby se nedostali do problémů se splácením? V první řadě je potřeba řešit refinancování s předstihem. Dobré je porovnat nabídky více konkurenčních bank a zkusit si vyjednat výhodnější podmínky. Jak zjistil výzkum agentury IPSOS, o kterém informoval server Novinky.cz, velká část lidí s hypotékou si neuvědomuje, jak velký nárůst nákladů jim s budoucí sazbou hrozí. Často také tápou ohledně termínu, do něhož mají sazbu zafixovanou. Neví to každý desátý klient.

Dvě pětiny dotázaných v průzkumu očekávají, že se jim úroková sazba hypotéky po konci fixace zvýší. Výhodnější nabídky jiných bank však přesto cíleně vyhledává pouze 44 procent lidí, další třetina je pak zjišťuje alespoň rámcově.

Další z možností, jak řešit stoupající úrokové sazby, je vyjednání prodloužení doby splatnosti. To však nelze u všech klientů. Banky mají totiž omezení pro věk, do kdy musí být úvěr splacen. Jako poslední možnost se pak nabízí prodej nemovitosti. I přes růst úroků na tom nemusíte tratit, protože v posledních letech rostly i ceny nemovitostí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy