Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Další zákeřná nemoc v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů: Objevila se lepra

Ostrov malomocných Spinalonga
Zdroj: Profimedia
nemoc

Na řeckém poloostrově Peloponés se objevil případ lepry. S tímto vzácným onemocněním se v izolaci v nemocnici ve městě Patras léčí pětašedesátiletá žena. Informovala o tom místní státní televize ERT. Podle ní jde o druhý případ v Řecku za několik dní. Server televize CNN v řečtině ale uvedl, že se vyskytl jen jeden případ a že některá média o dvou případech informovala proto, že vzorek byl poslán do laboratoře v jiném městě.

Televize ERT napsala, že před několika dny se objevila zpráva o nemocném s leprou v nemocnici Attikon v Aténách. Podle řecké verze CNN tam ale pouze prověřovali vzorek z nemocnice v Patrasu. Tam se podle obou těchto zdrojů léčí pětašedesátiletá žena albánského původu. Je v izolaci a její zdravotní stav není vážný.

Inkubační doba až 20 let

Národní zdravotnický úřad (EODY) nicméně zatím o žádném případu nákazy leprou v poslední době v Řecku neinformoval. Podle jednoho místního serveru byl v Řecku odhalen jeden případ tohoto onemocnění v roce 2020.

Lepra, dříve označovaná jako malomocenství, je infekční onemocnění. Říká se jí též Hansenova choroba podle norského lékaře, který jejího původce, bakterii Mycobacterium leprae, objevil. Na rozdíl od minulých staletí, kdy byli nemocní izolováni v takzvaných leprosáliích, budovaných často na ostrovech, je tato nemoc v současnosti snadno léčitelná, pokud je odhalena brzy. Její inkubační doba je ale poměrně dlouhá, může se projevit za rok, ale také až za dvacet let. Prvním příznakem jsou červené skvrny na kůži a posléze vyrážka připomínající uzlíky, doprovázená ztrátou citu. Bez léčení může nákaza vážně poškodit nervy a způsobit ochrnutí či znetvoření prstů.

Ostrov Spinalonga

V Řecku byl malomocným určen ostrov Spinalonga. Leprosárium zde fungovalo až do roku 1957, uvedl iDNES.cz. Jednalo s tak o poslední kolonii malomocných v Evropě. 

Hansenova nemoc není výrazně nakažlivá a valná většina lidí je proti ní imunní. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2020 ve světě evidováno na 127 500 nových případů této choroby, nejvíce jich zaznamenaly Indie a Brazílie.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy