Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Covid neslábne: Včera skoro 3000 nakažených, ministerstvo nastínilo, jaký bude podzim a očkování

Covid-19 neslábne: Téměř 3000 nakažených a nová pravidla pro očkování
Zdroj: pixabay
Koronavirus

Ačkoli covidová čísla klesají, napovídá to, že lidé spíše jen nechodí na testy. Ministerstvo zdravotnictví už oznámilo, že nás na podzim čekají další dávky očkování, a ministr Vlastimil Válek během pondělní tiskové konference také sdělil, jak by se případně zaváděla protiepidemická opatření. Ministr také tvrdí, že dalších celoplošných opatření se už obávat nemusíme.

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje podle dat ministerstva zdravotnictví od konce července. Dělá se však méně testů a pozitivita roste, což by mohlo ukazovat na to, že epidemie naopak sílí, jen se daří zachytit méně nemocných lidí pomocí testů.

Válek promluvil o očkování

V pondělí jich laboratoře provedly asi 10.000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny.

Jak to tedy bude s očkováním na podzim? "Očkování se pravděpodobně bude muset opakovat tak dlouho, dokud ten virus s námi bude," řekl podle ČTK na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vakcíny podle něj i proti současné variantě viru chrání dostatečně. Zhruba šest týdnů po očkování je podle něj člověk chráněný i před nákazou, čtyři až šest měsíců před vážným průběhem nemoci.

Připomněl také, že ministerstvo doporučuje nošení respirátorů nebo roušek na rizikových místech, jako jsou zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče. Jednotlivá města je podle něj mohou zavést také například v hromadné dopravě, pokud bude v daném městě vyšší výskyt nákazy. Opatření by podle něj prý ale neměla být celoplošná, tedy platná pro celé území ČR.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy