Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Co znamená vítězství Fica na Slovensku: Odklon od Západu, radikalismus i pomocná ruka Rusku

Volby na Slovensku vyhrál Smer-SD Roberta Fica: Odklon od Západu, radikalismus i pomocná ruka Rusku
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
volby

Slovenské volby mají svého vítěze. Expremiér Robert Fico a jeho strana Směr-sociální demokracie (Smer-SD) získala více než 23 procent voličů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko, na třetím Hlas-sociální demokracie, kterému vládne Peter Pellegrini, Ficův bývalý spolustraník. Trojnásobnému expremiérovi k vítězství ve slovenských parlamentních volbách na síti X pogratuloval Andrej Babiš. Slovensku přeje vládu, která bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude hájit zájmy slovenských občanů. Co to však znamená ve skutečnosti?

Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Roberta Fica Směr-sociální demokracie (Smer-SD), podle výsledků získala hlasy více než 23 procent voličů. S výrazným odstupem skončilo druhé Progresivní Slovensko, které má přes 17 procent. Třetí je zhruba s 15 procenty strana Hlas-sociální demokracie, jejíž šéf Peter Pellegrini gratuloval Ficovi a mluvil o možné povolební spolupráci.

„Bude logické, pokud Fico jako první osloví k jednání o vládě naši stranu,“ uvedl ihned po sečtení výsledků Pellegrini. Je tedy dost pravděpodobné, že spolupráce mezi ním a Ficem se obnoví. Společně působili ve straně Smer-SD, za niž Pellegrini nastoupil na post premiéra poté, co Fico v roce 2018 odstoupil po vlně masivních protestů, které následovaly po šokující vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Ficovi pomohla radikalizace

Smer-SD na Slovensku dlouhé roky platil za nejsilnější stranu a Fico v jejím čele vedl zemi z postu premiéra hned třikrát. V roce 2012 dokonce strana získala 44,1 procent hlasů a postavila tak první jednobarevnou vládu v novodobé historii Slovenska. Po zmíněné vraždě Kuciaka však přišel tvrdý pád, protože strana byla spojována s mafiánskými praktikami a měla vazby na lidi, již měli stát za novinářovou smrtí. Průzkumy Smeru přisuzovaly kolem pouhých 10 procent a Ficova politická kariéra se zdála být u konce.

Vše změnila koronavirová pandemie, kdy se Fico postavil do čela antivaxerů, otevřeně vystupoval proti očkování a svolával protivládní demonstrace spolu s radikály. S nimi spolupracoval i po konci pandemie, kdy vypukla válka na Ukrajině. Fico se stavěl proti pomoci Ruskem napadené zemi a odmítal i západní sankce uvalené na agresora. Bod jako stopku vysílání materiální pomoci svému východnímu sousedovi dokonce uvedl do svého volebního programu a ve volbách sázel na protizápadní rétoriku.

V posledních letech a zejména měsících pak Fico vsadil na verbální útoky na prezidentku Zuzanu Čaputovou. Tu opakovaně veřejně urážel, šířil o ní dezinformace a podporoval nenávist části voličů vůči její osobě. Označoval ji jako "americkou loutku" či "Sorosovo dítě". I na základě toho začaly chodit Čaputové výhrůžky smrtí, byly zaznamenány i osobní útoky na její rodinu, které sám Fico nijak neodsoudil.

Vítězství Fica jako riziko pro Slovensko

Samotný Fico se netají sympatiemi k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který zastává podobné hodnoty, včetně tvrdého postoje vůči migraci či odmítání LGBT komunity. Vítězi voleb také po sečtení hlasů gratuloval český expremiér Andrej Babiš, jenž se také netají sympatiemi k Orbánovi. "Celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů," napsal Babiš v neděli ráno na sociální síti X (dříve Twitter).

Michal Šimečka, předseda Progresivního Slovenska, tedy strany, která se umístila ve volbách jako druhá, po sečtení výsledků neskrýval zklamání. Comeback Fica označil za špatnou zprávu a velké riziko pro Slovensko. „Nejbližší dny a jednání politických stran ukážou, jak reálné bude i naplnění toho rizika,“ uvedl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy