Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Co stojí za rozšířením opičích neštovic? Podle WHO za to může především pohlavní styk mezi muži

Opičí neštovice: Nemoc se šíří i pohlavním stykem
Zdroj: pixabay
+ Další 3 fotografie
Nákaza

Přestože opičí neštovice nejsou samy o sobě pouze sexuálně přenosnou infekcí, zdá se, že za nejnovějším nárůstem případů může právě pohlavní styk. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nákaza nejvíce rozšířila mezi muži, kteří se oddávali homosexuálnímu styku s jinými muži. Na přenos pohlavním stykem upozorňují i lékaři ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle nichž je pravděpodobnost nákazy bez sexuálního kontaktu nízká.

Virus opičích neštovic v Severní Americe a Evropě se primárně šíří sexem mezi muži, citoval Světovou zdravotnickou organizaci portál CNBC.com. Zatím je takových případů potvrzeno přibližně 200 napříč minimálně tuctem zemí. Organizace ale zároveň varuje, že neštovice nejsou výhradně sexuálně přenosnou infekcí a nakazit se může kdokoli.

"Mnoho nemocí se může šířit pohlavním stykem. Při sexu můžete dostat kašel nebo rýmu, ale to neznamená, že jde o pohlavně přenosnou nemoc," vysvětlil Andy Seale, který je odborníkem v oblasti HIV, hepatitidy a dalších sexuálně přenosných infekcí. Virus se podle WHO šíří blízkým kontaktem mezi lidmi nebo zvířaty a do těla se dostává přes narušenou kůži, dýchací cesty, oči, nos a ústa.

Na to, že se virus šíří především mezi muži, kteří měli pohlavní styk s jinými muži, upozorňují i odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kteří považují pravděpodobnost přenosu bez sexuálního kontaktu za nízkou. "Je nutné informovat odbornou a laickou veřejnost o potenciálním riziku šíření opičích neštovic, zejména u osob komunity mužů majících sex s muži nebo osob, které mají příležitostný sex nebo více sexuálních partnerů," uvedl SZÚ pro ČTK.

Ochránit může vakcína proti neštovicím

Vyrážka se často objeví nejprve na obličeji, poté se šíří na další části těla. U pacientů z komunity mužů majících sex s muži, kde se onemocnění v zahraničí vyskytlo, byla nejčastěji na genitáliích. Před nákazou opičími neštovicemi chrání i očkování proti pravým neštovicím.

"Pokud jsou v zemi dostupné vakcíny proti pravým neštovicím, mělo by se (...) po zhodnocení poměru rizika a přínosu zvážit očkování vysoce rizikových blízkých osob. U závažných případů lze zvážit léčbu registrovaným antivirotikem, pokud je lék v zemi dostupný," píše SZÚ.

První případ v Česku

Nemoc obvykle trvá dva až čtyři týdny, většina pacientů se uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent. Ohroženi jsou zejména lidé s oslabenou imunitou, smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých.

Zhruba před týdnem oznámila první případy Velká Británie, prozatím jich má sedm, Španělsko osm a Portugalsko 25 podezření. První potvrzený případ se objevil už i v Česku. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nákazu podle něj potvrdil SZÚ, pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy