Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Co si rodiče mohou pořídit za jednorázový příspěvek? Vystačí sotva na kočárek, starším dětem zaplatí maximálně kroužky

Příspěvek 5000 korun na dítě: Rodiče za něj nakoupí sotva kočárek
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
Příspěvek

Vláda se shodla na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun za rok. Redakce eXtra.cz se proto podívala, co mohou rodiče za jednorázový balíček pořídit pro miminko nebo batole, prvňáčka či dvanáctiletého školáka. Zatímco pro rodiny s malými dětmi bude příspěvek užitečný, pro ty s odrostlými potomky skoro vůbec.

Dítě do dvou let

Vybavení pro malé dítě do dvou let je jedno z nejnákladnějších. Musí se totiž počítat s tím, že miminko či batole rychle roste, oblečení se neustále mění a potomek má velkou spotřebu plen. Navíc je potřeba pořídit třeba kočárek, bez kterého se prakticky žádný rodič neobejde. Nejlevnější kočárek v trojkombinaci je na portálu Heureka za 4990 korun, což je částka, kterou se v podstatě vyčerpá celý příspěvek. Miminko potřebuje i postýlku s hrazením a nejlacinější dřevěná je na stejném portálu za 1120 korun.

Pro miminko jsou také nutností pleny. Za jednorázový příspěvek lze pořídit nejlevnější pleny až na osm měsíců. Předpokladem však je, že dítě jich spotřebuje v průměru šest denně, číslo však může být i větší. Základní oblečení pak například v obchodu Pepco vyjde do tisíce korun. Do toho je započítán nákup bodyčka za 90 korun, kombinéza za 120, triko za 60, tepláky za 60, čepice za 70, 2 páry ponožek za 35, bavlněná souprava za 200 nebo mikina za 180 korun. Za jednorázový příspěvek tak lze pořídit oblečení až pětkrát.

Jednorázový příspěvek pak pokryje náklady na miminko zhruba na měsíc a půl. Ekonom Lukáš Kovanda je v roce 2020 na svých webových stránkách vyčíslil na 3330 korun. Je však nutné počítat s tím, že s inflací za rok 2021 se částka zvedla zhruba na 3500 korun a do konce roku 2022 ještě stoupne. Kovanda zároveň uvádí průměrné výdaje pro dítě do tří let. Je také nutné podotknout, že na výdaje mají rodiče příspěvek za mateřskou nebo 13 tisíc za porodné.

Prvňáček

Pro prvňáčky je zásadní vybavení do školy. Rodiče tak musí nakoupit aktovku, krabičku na svačinu, penál, psací potřeby, rýsovací potřeby, sešity, věci na výtvarku, tělocvik nebo přezůvky. Při seskládání všech jmenovaných potřeb s přihlédnutím k nejnižší ceně lze vybavit prvňáčka přibližně za 1300, nejdražší položkou je přitom aktovka za 300 korun. Do příspěvku se tak rodiče se školními potřebami vejdou. Za pět tisíc lze koupit školní obědy na 7 měsíců, je-li průměrná cena 700 korun.

Stejně jako obědy průměrně podle Kovandy stojí i zájmové kroužky na měsíc. Kompletní měsíční výdaje pak stanovil na šest tisíc korun, což jednorázový příspěvek zvládne pokrýt jen zčásti. Spořiví rodiče pak zvládnou vyjít s balíčkem lépe, avšak stále platí, že maximálně pokryje dva měsíce.

Dvanáctileté dítě

Náklady na dvanáctileté dítě v současné době v průměru měsíčně přesáhnou 10 tisíc korun. Jednorázový příspěvek tak značnou pomoc pro rodiny neznamená, protože z něj při velké spořivosti lze pokrýt sotva měsíční náklady. Podle Kovandy se nejvíc zaplatí za jídlo, a to s přihlédnutím k inflaci skoro tři tísíce korun měsíčně.

Za jednorázový příspěvek ale lze zaplatit například kroužek florbalu, a to na celý rok. Dům dětí a mládeže uvádí roční cenu pro dvanáctileté děti na 4400 korun. K tomu lze koupit hůl za 200 korun. Se sálovou obuví je to ale už horší, protože obvykle se její cena ve specializovaném obchodě pohybuje kolem 900 korun. Mimo Prahu, po které se mohou děti do 15 let pohybovat v MHD zdarma, vyjde krajská roční pro dvanáctileté dítě zhruba za 800 korun. Cena se však může lišit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy