Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Co s uprchlíky, kteří se vrací z krajů do Prahy? Hejtmanka Pecková jim navrhuje sebrat dávky

Petra Pecková navrhuje uprchlíkům vracejícím se do Prahy sebrat dávky
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 19 fotografií
Uprchlíci

Praha se potýká s výrazným přílivem lidí migrujících z válkou zasažené Ukrajiny. Podle primátora Zdeňka Hřiba je v hlavním městě čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele než v některých jiných krajích a město už nemá volné kapacity. Tomu by mělo odlehčit přerozdělování do krajů. Problém ale podle středočeské hejtmanky Petry Peckové je ten, že část lidí se i po přerozdělení stejně stáhne do Prahy. V rozhovoru pro iRozhlas pak navrhla kontroverzní krok, aby tito lidé přišli o nárok na sociální dávku. 

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Podle primátora Zdeňka Hřiba je Ukrajinců v Praze čtyřikrát více na 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. O uprchlíky se v hlavním městě stará Asistenční centrum (KACPU) ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a Středočeský kraj a jež odbavilo asi 90 000 lidí. Hřib však podle ČTK pohrozil uzavřením centra, jelikož už nejsou kapacity.

Uprchlíci chtějí být v Praze

Podle hejtmanky Středočechů Petry Peckové je Praha zahlcena i z toho důvodu, že uprchlíci, kteří jsou přerozděleni do jiných krajů, se následně vrací do hlavního města. "Problém je trošku v tom, že někteří, a opravdu to není většinový jev, ale někteří se pak seberou a vracejí se do Prahy, protože prostě chtějí být v Praze," uvedla hejtmanka v rozhovoru pro iRozhlas. Sama se s oním jevem setkává ve svém kraji.

Proto navrhuje poměrně radikální řešení. "Pakliže Praha tuto situaci nezvládá, tak už musí být přijato nějaké opatření, které bude opravdu na centrální úrovni. Takový člověk ať se třeba do Prahy vrátí, ale musí se pak o všechno postarat sám. A možná by třeba měl ztratit nárok i na sociální dávku," narhuje Pecková. Podle ní by opatření mohlo Praze ulevit.

Na místě je drsnější stanovisko

Hejtmanka dle vlastních slov chápe, že je to ožehavé téma, které naráží na uprchlický status a vízum včetně volného pohybu po celé Evropě v rámci EU. "Na druhou stranu my se těm lidem snažíme pomáhat, snažíme se jim poskytovat nějaké služby, ale musí tu pomoc chtít přijmout," trvá si na svém politička.

Podle Peckové je v případě Prahy, která situaci s uprchlíky před válkou nezvládá, na místě, aby vláda zaujala "o trošku drsnější stanovisko", byť si je vědoma, že jde o nepopulární až kontroverzní rozhodnutí. "Ti, kteří se vrátí a nebudou respektovat ta opatření a nabídnutou pomoc, tak holt se budou muset postarat o všechno sami bez nároku na peníze," říká rázně.

Uprchlíci, kteří se rozhodnou hledat útočiště v České republice, mají od státu nárok na humanitární dávku. Ta aktuálně činí 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Dávku dostanou za měsíc, kdy získali vízum k ochraně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy