Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rusko nám kvůli podpoře Ukrajiny může zavařit, tvrdí analytik. Varuje před dalšími Vrběticemi

Válka na Ukrajině: Analytik řekl, co nám hrozí z Kremlu po zmrazení ruského majetku
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
odveta?

Vztahy Česka s Ruskem jsou na bodě mrazu. Východní velmoc, která začala krvavou válku na Ukrajině, nám nemůže odpustit podporu svého nepřítele a také kroky, které naši politici podnikají, aby zamezili kvetoucímu ruskému byznysu u nás. Redakce eXtra se zeptala analytika Jiřího Vojáčka, jak je vlastně možné naplnit výhrůžky, které vůči Česku z Moskvy zaznívají.

Jedno je jisté: Kreml se zlobí. Bylo to znát už na tónu, kterým reagoval na zastavení činnosti firem, jež z Česka obchodují právě v jeho zájmu. Ruské úřady prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova uvedly, že na český krok zvažují odpověď. Postup, který Peskov označil za hluboce antiruský, podle něj vyvolává naprosté rozpaky, Rusko ho kategoricky odmítá a bude následovat odpověď.

Jak by taková odpověď ale mohla vypadat? Mělo by se Česko bát třeba ruského útoku? "Ruská federace v současné době nemá zdroje na válku s NATO, jde o výhrůžky v rovině rétorické. Vojenské kapacity Ruska nyní vidíme na Ukrajině, kterou měli Rusové porazit snadno, a přitom už s ní bojují rok a půl," říká pro eXtra.cz analytik Jiří Vojáček. Dodává ale, že to rozhodně neznamená, že bychom se neměli ruské pomsty bát.

Útoky teroristického rázu

"Co Rusové místo vojenského útoku mohou udělat, to je nějaký omezený útok spíše teroristického ražení, jaké v 80. letech páchal například Írán. Mnohem pravděpodobnější jsou ekonomické či kybernetické útoky," říká Vojáček. Mohly by se tak opakovat události, jaké se staly třeba ve Vrběticích.

Zhoršení vzájemných vztahů začalo podle ministra Lipavského, kterého cituje ČTK, právě předloňským zjištěním českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko se také aktivně zapojuje v podpoře Ukrajiny, kterou loni Rusko vojensky napadlo.

Hrozí i kyberválka

Ve hře jsou však také jiné typy útoků. "Mnohem pravděpodobnější jsou ekonomické či kybernetické útoky," tvrdí Vojáček. "Na kyberpoli je v současné době prakticky všechno dovoleno, protože pro kybernetickou válku neexistují rozsáhlá smluvní omezení, jakými jsou pro konvenční válku Ženevské úmluvy," doplňuje s tím, že její obrovskou výhodou je schopnost zaútočit skrytě na nevojenské cíle, energetiku, zdravotnictví, průmysl, kde se přitom dají napáchat obrovské škody.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy