Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Čižinský ztratil respekt i předních českých politiků. Kvůli záchodům zdarma se mu vysmívá i Pospíšil

Jiří Pospíšil
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Praha

Když Jan Čižinský v rozhovoru pro TV Nova mluvil o toaletách v restauracích zdarma, zřejmě netušil, jaký poprask to způsobí. Na starostu Prahy 7 se okamžitě sesypala vlna kritiky, ať už ze strany opozičních politiků, restauratérů i široké veřejnosti. Svou polívčičku si přihřál i europoslanec Jiří Pospíšil, který se Čižinskému vysmál na Facebooku.

"Budeme chtít zlepšit dostupnost záchodů v Praze, a to tak, aby restaurace pouštěly lidi zdarma na záchod. Benefit z toho budou mít takový, že bude čisté město,“ řekl Jan Čižinský (Praha sobě) ve středu v rozhovoru pro TV Nova. To zapůsobilo jako okamžitá rozbuška a na starostu Prahy 7 se začala valit kritika ze všech stran.

Ostře se do Čižinského pustil například člen Asociace restauratérů Jan Horešovský, který politika vulgárně počastoval a nazval komunistou. Podobně reagoval i marketér Jakub Horák a řada dalších lidí z veřejného prostoru, kterým vadilo, že by někdo měl restauratérům určovat, zda mají na toaletu zdarma pouštět i jiné lidi než hosty.

Čižinského zkritizoval Pospíšil

Mezi kritiky se zařadil i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který si Čižinského vzal na paškál poněkud svérazně. "Není nad to si určit priority, co Praha opravdu potřebuje. Takže k nápadu Jana Čižinského, který chce zlepšit dostupnost záchodů v Praze tím, že budou restaurace muset pouštět lidi zdarma na záchod, jsem si dovolil tady takový obrázek. Zcela vystihuje, co si o tom tak nějak myslím…," napsal politik na svůj profil na Facebooku.

Ke svému příspěvku připojil fotku herečky Milady Ježkové (†84), která se ve filmu Kulový blesk pídila po sklepu. "Máte sklep? A mohla bych ho vidět?" zní legendární hláška, kterou zná snad každý. Právě tu Pospíšil nahradil svými vlastními slovy. "Pane Čižinský, WC zdarma máte? A můžu ho použít?" napsal k fotce europoslanec a pobavil tak řadu lidí.

Čižinský chce přesvědčovat dohodou

Čižinský však svůj výrok nemyslel tak, že by v případě zvolení v komunálních volbách nařídil všem restauracím, aby měly toalety zdarma i pro ostatní lidi než jen hosty. Na Praze 7, kde je Čižinský starostou, totiž systém funguje tak, že podniky, které působí v budovách pronajatých od městské části, musejí pouštět na záchod bez poplatku všechny lidi. Tuto podmínku si Praha 7 uvedla do všech nájemních smluv.

Stejný krok chce Čižinský prosadit při svém zvolení primátorem. Co se týče restaurací v soukromých objektech, ty pak hodlá přesvědčovat dohodou. Přesto se politikův výrok nesetkal s pochopením.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy