Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Čína prožívá covidové peklo: Přeplněné nemocnice a mrtvá těla na chodbách

Covid: Přeplněné nemocnice a mrtvoly na chodbách. Čínu čeká další obří vlna
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
pandemie

To, co se děje v Číně, zřejmě nemá obdoby. Záběry z tamních nemocnic ukazují, že tam nastalo totální covidové peklo. Odhady do budoucna jsou snad ještě černější než ty, které jsme tu měli před dvěma roky. Bude mít nemoc nebývale silný a nebezpečný návrat? Těžko říci, protože Čína čísla počty obětí a skutečnou situaci jako tradičně tají. Videa na sociálních sítích ale odhalují tvrdou realitu. Odborníci ze Západu předpovídají obří covidovou explozi.

Video z Číny vypadá opravdu hrozivě. Na pokoji, který je při nejlepší vůli určený pro čtyři pacienty, leží asi desítka lidí. Lůžka jsou namačkána na sobě, řada lidí je i na zemi. Všichni v bezvědomí a na dýchacích přístrojích. Scéna na chodbě je ještě horší. Mrtvé není kam dávat, zůstávají na lehátkách všude po chodbách. To je realita čínských nemocnic, zaznamenaná na Twitteru.

Vyhlídky odborníků

Předpověď je ale podstatně horší. "Zástupce ředitele čínského CDC Šiaofeng Liang prostřednictvím veřejných médií oznámil, že současná vlna covidu může reálně infikovat asi šedesát procent čínské populace," řekl webu NPR.org Ši Čen z univerzity v Yale, který se studiem infekčních nemocí zabývá a zároveň je expertem na čínský zdravotnický systém. To by podle něj znamenalo, že v dalších třech měsících by Covid-19 měla asi desetina naší planety.

Při čísle 800 milionů infikovaných lidí odborníci předpovídají, že zemřít by mohlo i přes půl milionu nakažených. Scénáře se očekávají stejné - nejvíce úmrtí bude prý v těch nejcitlivějších věkových skupinách, tedy hlavně mezi seniory. "Tato vlna bohužel přijde velmi rychle. To je to nejhorší," říká epidemiolog Ben Cowling pro NPR. "Kdyby to bylo pomalejší, Čína by měla čas se připravit. Ale tohle je moc rychlé. V Pekingu už je spousta případů a také v jiných velkých městech, šíří se to velmi rychle," dodává.

Vědci z Čínské národní zdravotní komise odhadují, že číslo R je v současné době v Číně během tohoto nárůstu neuvěřitelných 16. "To je opravdu vysoká úroveň nakažlivosti," říká Cowling. "To je důvod, proč Čína nemohla udržet svou politiku nulového covidu. Virus je prostě příliš přenosný i pro ni," dodává odborník.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy