Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Chorvatsko zamořily nebezpečné medúzy: Po žahnutí mohou zůstat jizvy, rady záchranáře

Chorvatsko čelí náporu medúz.
Zdroj: koláž eXtra.cz/pixabay
medúzy v chorvatsku

Jižní pobřeží Chorvatska se podle tamních médií stalo terčem invaze nebezpečných a bolest působících tvorů – talířovek svítivých, nejnepříjemnějších medúz Středozemního moře. Tito jemní a křehcí tvorové však skrývají své žahavé ústrojí, které může být pro zasaženého člověka velmi nepříjemným až nebezpečným. Chorvatské pláže tak nyní zdobí výstražné červené vlajky, které na přítomnost talířovek upozorňují. Redakce eXtra.cz se zeptala odborníka, jak se v případě žahnutí zachovat.

Minulý týden se na pláži Danče v chorvatském Dubrovníku talířovky svítivé postaraly o popálení osmi lidí během jediného dne. Andrej Stipič z Dubrovníku, který se stal jednou z obětí, řekl webu Danas: „Na začátku jich bylo jen pár. Ale pak začaly přibývat. Nakonec jsem jich do kbelíku nachytal až pětadvacet. A to jsem je musel lovit skleničkou.

Talířovky svítivé se objevily také na dalších plážích v okolí Dubrovníku, včetně Mandrače, což potvrdila i Ramona Popovičová z dubrovnické pobočky Červeného kříže. Popáleniny způsobené žahnutím těchto medúz jsou velmi bolestivé a viditelné po několik dní. V některých případech může po žahnutí zůstat i jizva.

Zbytky buněk klidně odstranit a chladit

Pokud ji (medúzu) vidíte, tak se k ní rozhodně nepřibližovat, ale ono to kolikrát nejde. Takže se určitě pořádně rozhlédnout, jestli v tom moři něco je – zrovna v Chorvatsku je poměrně čistá voda, takže by to neměl být takový problém,“ radí záchranář Prokop Voleník, se kterým mluvila redakce eXtra.cz.

Poté, co vás žahne, určitě doporučuji namazat místo lokálním gelem, který je na štípance, nejlépe antihistaminikem v gelu. A poté to místo chladit. Při zvětšení zarudnutí, nebo kdyby se tam objevily puchýře a kožní projev se zhoršoval, tak je na místě vyhledat odbornou pomoc, klidně na pohotovosti,“ doplňuje.

Zmíněný chorvatský web doporučuje v případě vážnějších popálenin z povrchu kůže odstranit zbytky žahavých buněk, například pomocí plastového předmětu typu platební karty. Jak uvedl Voleník, žahnutí je bolestivé na celém povrchu lidského těla, existují ale rizikové partie, které je třeba si chránit zejména: „Štípat a pálit to bude všude, nejhorší místo, kde vás může medúza zasáhnout, jsou intimní partie, ty jsou nejcitlivější. Nepříjemná je také oblast krku a obličeje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy