Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Chorvatsko zamořili komáři: Sotva vyjdete ven, vlétnou vám do pusy, líčí obyvatelé

Chorvatsko zamořili komáři: Mluví se o přírodní katastrofě
Zdroj: pixabay, profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
Komáři

Komáři trápí Chorvatsko již delší dobu. Situace se v zemi navíc vůbec nelepší. Podle webu TN.cz žádají určitá města, ale také veterinární úřad, aby byl vyhlášen stav přírodní katastrofy.

„Když vyjdete ven, okamžitě se vynoří roj komárů. Vlétnou vám do pusy. Nemůžete být ani venku, ani uvnitř, protože proniknou i domů. Znepříjemňují nám život,“ přiblížil problém obyvatel obce Bilje pro web Index.hr, jak o tom informoval web TN.cz

Komáři trápí hlavně východní část Chorvatska, konkrétně Osijecko-baranjskou a Vukovarsko-sremskou župu. Místní obyvatelé popisují současnou situaci za velmi vážnou a žádají stát, aby vyhlásil stav přírodní katastrofy. 

Stav přírodní katastrofy

Stav přírodní katastrofy chce i veterinární úřad. „Jde o problém veřejného zdraví. V srpnu se navíc objeví komár tygří, který způsobuje západonilskou horečku. Je to i velký ekonomický problém, protože v těchto podmínkách se pracovat nedá,“ nechal se slyšet Tomislav Šota, ředitel vukovarského veterinárního úřadu podle TN.cz.

Hmyz se na východě Chorvatska přemnožil po vydatných deštích, které zemi sužovaly. Už na jaře Chorvatsko přijalo opatření. Vukovar se vzhledem ke své geografické poloze nachází v prostředí příznivém pro výskyt komárů (je obklopen řekami a lesy a tak dále). Přestože jsme začali s preventivními opatřeními, ocitáme se v nezáviděníhodné situaci,“ uvedl tamní úřad podle Indexu. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy