Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Chlebíček za dvacet tisíc, podpis na obytňáku za pět milionů. Danuše Nerudová láká sponzory na dárky

Danuše Nerudová.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
KAMPAŇ

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová zvolila neotřelý způsob, jak získat další finanční prostředky na svou volební kampaň. Zatímco ostatní kandidáti sázejí na dary od podporovatelů a transparentní účty, Nerudová spustila takzvanou crowdfundingovou kampaň na serveru Donio, kde její podporovatelé získávají za sponzorské dary různé odměny. Kandidátka spuštění kampaně komentuje tím, že se neopírá o zdroje z holdingů ani politických stran.

Účastníci prezidentských voleb mohou dát do své kampaně 40 milionů korun před prvním kolem, v případě postupu do kola druhého se jim limit zvýší o dalších deset milionů. Nerudová dosud na účtu od příznivců sesbírala přes 23 milionů korun a utratila asi polovinu.

Platila třeba za reklamní předměty, koordinaci sběru podpisů nebo za pronájem prostor či správu sociálních sítí, píše ČTK. V pátek její mluvčí Filip Vích informoval, že Nerudová na platformě Donio spustila dárcovskou kampaň. Snaží se jejím prostřednictvím vybrat milion korun. V době psaní tohoto článku měla na účtě přes 700 tisíc korun.

Setkání s kandidátkou

Na rozdíl od ostatních kandidátů, kteří očekávají, že je jejich příznivci podpoří prostě proto, že je chtějí vidět na Pražském hradě, Danuše Nerudová své donátory nenechá odejít s prázdnou. S některými z těch, kteří přispěli dostatečně velkou částkou, se dokonce i setká. Třeba za dvacetitisícový dar nabízí na webu donio.cz vstupenku do volebního štábu.

"Dostanete od nás místo ve štábu při volebním víkendu a chlebíček s osobním věnováním! Vyhlašování výsledků tak můžete prožít přímo s námi," píše se v podrobnostech k dárku. Jako nejdražší dárek výměnou za nejvyšší příspěvek slibuje Nerudová podpis dárce na svém předvolebním karavanu. "Obytňák Danuše. Polepíme a vyjedeme. A vy se na něj budete moci podepsat," stojí na webu kampaně.

Nejvíce na svou kampaň zatím vybral Petr Pavel, kterému dárci naposílali k úternímu odpoledni necelých šestatřicet milionů korun. Nejvíce generál dostal od podnikatele Dalibora Dědka, který poslal milion korun, jak uvádí Blesk. Nerudová je v závěsu, od svých podporovatelů se jí zatím podařilo získat do začátku prosince podle ČTK asi 23 milionů korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy