Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Cesta do Chorvatska: Jaké novinky letos čekají řidiče a kudy se to prodraží

Na dovolenou do Chorvatska se těší mnoho Čechů.
Zdroj: Pixabay
dovolená

Chorvatsko platí za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci Čechů. Velká část z nich cestuje do země na pobřeží Jaderského moře autem. Jaké nástrahy vás podle zjištění tuzemských médií při cestě na jih letos potkají?

Do Chorvatska se můžete dostat různými způsoby. Buď nejčastější trasou přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko, případně západnější trasou přes Dolní Dvořiště a Štýrský Hradec (Graz) v Rakousku.

Pozor na maďarské dvojí ceny!

Ekonomicky vyjde nejdráž cesta přes Slovinsko. Naopak na sousedním Slovensku natankujete levněji než v ČR. Litr benzínu vás podle serveru tn.cz vyjde na 47,90 a nafta na na 47,40 korun. Pozor však na průjezd Maďarskem. Tam totiž platí dvojí ceny pohonných hmot. Levnější jsou pro tamní obyvatele a dražší pro cizince. Cena pro Čechy tak je o 40 % vyšší, což znamená až 52 či 53 koruny za litr!

V Chorvatsku se zase platí mýtné podle počtu ujetých kilometrů, a to buď takzvanou ENC krabičkou, nebo platební kartou. S hotovostí si nevystačíte. Ceny jsou však podle zjištění serveru iDnes.cz letos stejné jako loni, mýto ani přes inflaci nezdražilo a nezdražuje ani sezonně. Tento stav přitom trvá už druhý rok po sobě. Loni byl příčinou covid, letos je dalším cílem přilákání turistů.

Udělejte si přestávky

Při cestě do Dubrovniku tak mýto za jeden celý úsek dálnice mezi Záhřebem a finálním sjezdem na Ploče pořád vyjde na 231 kun, což je v přepočtu necelých 800 korun.

Na závěr ještě jedna rada pro motoristy. Dělejte si během jízdy přestávky. A to klidně i v samotném závěru cesty, kdy si myslíte, že už poslední úsek dojedete. Nehoda z únavy vás totiž může postihnout všude.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy