Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Český reprezentant si pochvaloval návrat Rusů do soutěží. Pokrytectví, hanba, zuří ukrajinský diplomat

Tomáš Polanský je pro návrat ruských sportovců. Pokrytectví, zuří Jevhen Perebyjnis
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
sport

Návrat ruských a běloruských sportovců na mezinárodní scénu budí vášně a nejinak tomu je v případě stolního tenisu, kdy mezinárodní federace ITTF jako první povolila start hráčům z agresorské země. Toto rozhodnutí vesměs podpořili i čeští hráči v čele s tuzemskou jedničkou Tomášem Polanským. Ten Rusy a Bělorusy coby sportovce označil za "normální kluky", čímž vyvolal velkou bouři nejen v Česku, ale i v Ruskem napadené zemi. Bývalý ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis přispěchal s tvrdou reakcí. Polanského názor na Twitteru odsoudil a navíc přidal příběh stolního tenisty, jenž minulý týden podlehl okupantům. 

MOV ústy jeho předsedy Thomase Bacha vydal tento týden doporučení pro návrat sportovců z Ruska a Běloruska do mezinárodních soutěží na reprezentační úrovni. Zatímco v mnoha odvětvích se tento krok setkal s nepochopením, Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF ve čtvrtek jako první sportovní organizace volání Bacha vyslyšela a od května dala ruským a běloruským sportovcům zelenou. A čeští hráči toto rozhodnutí vesměs kvitují.

„Je to správné rozhodnutí. Myslím si, že by se měli vrátit na mezinárodní turnaje a mít stejné možnosti jako my. Neměli by trpět za to, co se děje v Rusku. Pro hráče to není fér, protože se sportu věnují celý život, bojují o umístění, výsledky, a najednou jim to zakážou. Jenom kvůli tomu, že prezident se rozhodl, že bude válka. Ruští sportovci hrají ligu v Německu, trénují tam a tráví většinu času. Ligová soutěž je tam časově poměrně dost náročná. Sportovce z Ruska neberu jako součást války, jsou to úplně normální kluci,“ tvrdí česká jednička Tomáš Polanský v rozhovoru pro Český rozhlas.

Pokrytectví, zuří diplomat

Jeho názor se však nesetkal s přílišným pochopením široké veřejnosti. Ruští sportovci totiž nejsou trestáni za to, co se děje v Rusku, ale za to, co páchá jejich země na Ukrajině, kde v důsledku okupace denně umírají civilisté. Právě proto se drtivá část světa rozhodla uplatnit princip kolektivní viny. Navíc momenty, kdy se setkávají hráči napadené země s těmi z agresorské, jsou často při nejmenším velmi složité. Například ukrajinská tenistka Lesja Curenková nedávno nenastoupila k utkání 3. kola turnaje v Indian Wells proti Bělorusce Aryně Sabalenkové, protože ji přepadla panická ataka.

Názor Polanského se dostal až k ukrajinským politikům a vyvolal u nich značné pobouření. "Rusové zabili 262 ukrajinských sportovců a zničili 363 ukrajinských sportovních zařízení. Sportovci jsou účinným nástrojem ruské hybridní války. Snaha prezentovat je jako "normální kluky" a umožnit jim účast na mezinárodních soutěžích, byť pod neutrální vlajkou, je pokrytectví," neskrýval na Twitteru pohoršení nad Polanského slovy Jevhen Perebyjnis, někdejší ukrajinský velvyslanec v Praze.

Reklama na válku

Svůj postoj vůči ruským a běloruským sportovcům odůvodnil i nedávným případem a sdílel fotku zesnulého ukrajinského stolního tenisty. "Toto je ukrajinský stolní tenista Mychajlo Oprysk. Už se nezúčastní nikdy žádných soutěží. Před týdnem padl, když bránil nás a vás před Rusy. Nyní se ale soutěží budou moci účastnit "normální kluci" z Ruska, kteří Putinovu válku buď podporují, nebo prostě "statečně" mlčí. Nemám slov... Hanba," čertil se diplomat.

Polanského vyjádření a rozhodnutí stolních tenistů vytočilo i Dominika Haška. Ten už dlouhodobě bojuje proti účasti ruských a běloruských sportovců na mezinárodním poli. Podle něj totiž jen dělají reklamu krvelačné propagandě. "Tomáši, nikdo neříká, že ti sportovci za to (vyloženě) můžou. Ale faktem je, že jako občané, kdykoli nastoupí, jsou vynikající reklamou na válku a zločiny. Podpořil jste něco, co stojí a bude stát tisíce, možná miliony životů. Považujete to za správné?" ptal se někdejší vynikající hokejový gólman na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy