Česko v sevření bouřek: Meteorologové bijí na poplach, hrozí i povodně

Česko se musí připravit nejen na silné bouřky. Meteorologové rozšířili výstrahu také o riziko povodní, které se týká několika částí republiky. Nebezpečí se nevyhne ani hlavnímu městu, jak upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká republika v posledních měsících zažívá počasí jako na houpačce. Nejenom, že tropické teploty dosáhly svého rekordu, nyní je střídají ničivé bouřky. Právě ty s sebou nesou velká rizika v podobě povodní. Obávat by se měla nejen Praha, ale také Liberecký kraj (Liberec, Jablonec nad Nisou, Tanvald, Jilemnice, Frýdlant) a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji.
„Hlavním nebezpečným jevem budou přívalové srážky s úhrny kolem 40 mm za krátkou dobu. Bouřky budou přecházet do deště, v kombinaci s ním lze očekávat celkové úhrny i kolem 70 mm,“ upozornil Český hydrometeorologický ústav.
Praha by se měla obávat
I když není tak časté, že by se Praha musela strachovat. Tenkrát však neuniknou ani obyvatelé hlavního města. „V pátek v podvečer a večer očekáváme přechodné, ale výrazné vzestupy hladin s překročením 1. SPA a ojediněle i 2. SPA na menších přítocích dolní Vltavy v Praze,“ informuje ČHMÚ s tím, že nejvýraznější vzestupy očekávají v zastavěných částech povodí, kde je nejvyšší podíl ploch se zpevněnými povrchy. Z těchto důvodu meteorologové radí vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.
Záchranné složky ve střehu
Kvůli obavám z bouřlivému počasí jsou v pozoru také hasiči, kteří monitorují situaci a jsou připraveni v případě nouze zasáhnout. „Na základě výstrahy od ČHMÚ navyšujeme početní stavy v KOPISu. Jednotka dobrovolných hasičů budou od 16:00 k dispozici na zbrojnicích,“ sdělili na sociální sítí X.
Náročný boj Xindla X s kily: Zkoušel rýžovou dietu i očistné kúry, pomohly až injekce
Související články

Bouřkové peklo na Moravě: Vítr strhával střechy, tisíce domácností zůstaly bez elektřiny

Česko čeká další nálož bouřek: Hrozí kroupy, přívalový déšť a silný vítr

Českem se prohnaly ničivé bouřky: Vyrvané střechy, polámané stromy a zatopené silnice

Česko zasáhne extrémní teplotní šok. Rtuť teploměrů vystřelí o dvacet stupňů






















































