Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Česko stále trápí nedostatek léků: Ministr Válek sliboval nápravu, ale skutek utek

Vlastimil Válek je uznávaným lékařem.
Zdroj: Profimedia
nedostatek léků

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) sice trvá na tom, že situace s nedostatkem léků na trhu je pod kontrolou od loňského podzimu, nicméně české lékárny se stále potýkají s nedostatkem antibiotik. A to i přes ministrovo dřívější prohlášení o zajištění dodávek. Tento týden na tiskové konferenci prohlásil, že resort dojednal s výrobci a distributory „takové dodávky antibiotik na následující měsíce, aby byla spotřeba během následující sezóny respiračních onemocnění plně pokryta s dostatečnou rezervou“. Napsal o tom například zpravodajský web iDnes.cz.

Navzdory slibům však v poslední době čelí Česko stále výraznému nedostatku léků. Pociťují to zejména pacienti, kteří marně shánějí léky jako penicilin, dětské sirupy nebo inzuliny. Ačkoli podzimní období nemocí ještě nenastoupilo v plné síle, už nyní je dostupnost penicilinu v lékárnách výrazně omezena.

Ve středu tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ujistil veřejnost, že ministerstvo aktivně jedná s globálními výrobci léků. Zároveň informoval o tom, že Česko má dohodnutou dodávku 130 tisíc jednotek penicilinu a sirupů do začátku října a dalších 170 tisíc jednotek do poloviny listopadu. Dle Válkových slov tato čísla převyšují celou loňskou spotřebu těchto léků a zásoby budou tak dostatečné, napsal iDnes.cz.

Pomohla by novela zákona

S výrobci a distributory se podařilo vyjednat, že spotřeba bude během následující sezony plně pokryta. Je to více než dostatečná rezerva i pro případ vyšší spotřeby,“ řekl Válek. Pro systémové řešení je podle něj třeba přijetí novely zákona o léčivech, která dává výrobcům povinnost držet zásobu. Nyní ji projednává Poslanecká sněmovna.

„Když srovnáme spotřeby a kolik je léčiv v jednotlivých lékárnách, tak vidíme, že i v oblasti penicilinových tablet máme více než 20 tisíc balení, které jsou k dispozici v lékárnách. V této chvíli ale neumíme říct, ve kterých lékárnách,“ doplnil Válkův náměstek Jakub Dvořáček. I dalších typů antibiotik je podle něj přislíbeno 150 procent loňské spotřeby.

Už několik měsíců to ale v českých lékárnách vypadá jinak. Na konci loňského roku byl velký nedostatek především dětských sirupů. Jako reakci na to ministerstvo objednalo 300 tisíc balení dětského léku Nurofen. Ministr Válek v té době radil rodičům, aby sami hledali léky v lékárnách. Přesto podle webu Aktuálně.cz později prohlásil, že situace s Nurofenem byla pod kontrolou už před Vánocemi.

Na ministerstvu tehdy vznikla pracovní skupina s cílem vyřešit krizi, kterou vedl právě náměstek Jakub Dvořáček. Ten tehdy naznačil, že problémy s dodávkami mohou trvat až rok. Pro nedostatek léků uvedl ministr Válek několik důvodů. Mezi nimi byly zpožděné dodávky z Číny a zvýšená spotřeba v důsledku protikoronavirových opatření. Ministerstvo se snažilo problém řešit objednáním léků z jiných členských států Evropské unie a získáním souhlasu pro jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění.

Pro asijské giganty není export do Česka výhodný

Válek dále sliboval stabilní dodávky léků od března, avšak už v únoru připustil problémy na trhu a omluvil se veřejnosti i lékařům za potíže. O měsíc později přiznal, že nedostatek některých léků bude pokračovat až do léta. Podle ministra Česko jednalo o dodávkách léků v zahraničí – například ve Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii. Cílem má být připravenost právě na podzimní chřipkovou sezónu.

Výpadky léčiv, včetně antibiotik, tak postihují český trh již téměř rok. Přestože vládní představitelé v minulosti slibovali jarní dodávky z Jižní Koreje, pro asijské farmaceutické giganty to zřejmě není výhodný obchod. Důvodem je potřebná investice spojená s exportem do Česka. Odborníci se navíc domnívají, že nízká cena dovážených léků pro ně není motivací.

Akutní nedostatek se totiž týká i běžného penicilinu, často doporučovaného na léčbu streptokokové angíny. Přestože ministerstvo zdravotnictví nedávno oznámilo zajištění 300 tisíc balení tohoto léku na nadcházející podzim, mnozí pacienti a lékaři zůstávají ohledně jeho dostupnosti skeptičtí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy