Česko se topí v drahotě: Cena mouky vzrostla meziročně o padesát procent, co ostatní suroviny?
Česká republika se topí v nebývalé inflaci. V březnu ceny meziročně vzrostly o 12,7 procenta, v dubnu pak číslo narostlo dokonce na 14,2 %, což je nejvyšší nárůst od roku 1993. To se zákonitě podepsalo i na peněženkách prakticky všech Čechů. S vysokou inflací totiž rapidně zdražily některé suroviny, například máslo, mouka nebo třeba rajčata. Může za to mimo jiné konflikt na Ukrajině nebo třeba růst cen energií. Podívejte se, jaké suroviny zdražily a o kolik to bylo. Máme pro vás informace na základě dat Českého statistického úřadu.
Inflace v Česku je vysoká i ve srovnání i s dalšími zeměmi EU. Příčin je více. "Obecně lze říci, že nárůst cen potravin má kořeny v roce 2021, kdy začaly prudce zdražovat zemědělské komodity. Důvodů bylo hned několik a patřily mezi ně nepříznivé klimatické podmínky v některých klíčových producentských zemích, pandemická omezení výroby či rostoucí ceny energií, které vstupují do cen přepravy, ale například i výroby hnojiv," vyjmenovává pro eXtra ekonom Vít Hradil.
Situaci následně podle odborníka zhoršila i válka na Ukrajině. "Ta opět vedla ke zdražení energií a ještě větším problémem je skutečnost, že Rusko i Ukrajina patří mezi důležité exportéry obilovin a také hnojiv. V nejbližší době tak uklidnění nelze očekávat, spíše naopak," varuje Hradil. Největší meziroční nárůst cen tak zaznamenávají především pšeničné produkty nebo třeba brambory. Následující údaje jsou uváděny na základě dat Českého statistického úřadu.
Mouka - 52,3 %
Nárůst cen za mouku je ovlivněn zdražením pšenice. K tomu dochází již od prosince 2020 a surovina vykazuje dvouciferné tempo meziročního zdražování, které v březnu letošního roku již přesáhlo 40 %. V dubnu pak poskočila cena ještě o více než 10 procent výš. "Lze čekat další růst cen," obává se Hradil.
Chleba - 20,3 %
Zdražení chleba se přímo odvíjí od ceny mouky, respektive pšenice. Pekaři tak nejenže musí platit za dražší suroviny pro výrobu, ale i za vyšší cenu energií. To se také podepsalo na zdražení chleba.
Maso - 11,0 %
Hospodářská zvířata podle Hradila obecně rostou na ceně, v březnu meziročně o necelých 8 %, za duben pak 11 %. "Úzce to totiž souvisí s cenou krmiva, která rapidně stoupá," vysvětluje odborník, podle něhož lze čekat další zdražování.
Polotučné trvanlivé mléko - 31,3 %
Zdražení mléka se odvíjí přímo od růstu ceny dobytka, je to stejné jako s dražším krmivem. S mlékem to ale podle Hradila nebude tak černé. "Inflační tlaky jsou zde o něco slabší a mohli bychom se dočkat uklidnění," předpokládá.
Máslo - 31,6 %
Stejně jako se cena mléka odvíjí od růstu cen dobytka, je máslo ovlivněno zdražením mléka. V obchodech se tak často šplhá cena za kostku k 55 korunám. Na takzvanou máselnou krizi z roku 2017 dnešní situace ale zatím nemá, tehdy máslo stálo přes 60 korun.
Vejce - 14,2 %
Vejce oproti březnu (1,9 %) zaznamenala poměrně velký meziroční nárůst. Důvodem je zřejmě především zdražení energií. "Ani zde ale nejsou tlaky ze strany zdražování vstupů tak silné a mohlo by přijít uklidnění," říká Hradil.
Brambory - 19,2 %
Zdražení brambor je důsledkem růstu cen za energii i hnojiva. Prodej je ovlivněn také válkou na Ukrajině.