Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Česko se potácí v krizi, domácnosti přesto plýtvají energií. Co dělat, když chcete ušetřit

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
energie

Zatímco spotřebu zemního plynu se domácnostem daří snižovat, u elektřiny je tomu naopak. Podle analýzy think tanku Europeum jí spotřebovávají Češi dokonce více než dříve. Co dělat, abyste doma snížili její spotřebu?

"Státy Evropské unie se pod českou taktovkou domluvily, že jedním ze způsobů snižování cen plynu jsou i úspory elektřiny. Právě Česko ale zatím tápe v tom, jak toho docílit – nová data ukazují, že na rozdíl od plynu se elektřinou v domácnostech ani firmách rozhodně nešetří," uvádí pro eXtra.cz analytička STEM a vedoucí projektu České zájmy v EU Helena Truchlá s odkazem na novou analýzu think tanku Europeum.

Nadužívání elektřiny je přitom podle Truchlé zásadní problém. Analytička uvádí, že když je potřeba víc elektřiny jako takové, musí se v EU na její výrobu spálit i víc plynu, což žene nahoru ceny obojího. "A to je proti všemu, čeho se stát i EU snaží v posledních měsících a týdnech dosáhnout. Tuzemská vláda by měla přijít s chytrými opatřeními, jak úspory výrazně zvýšit. Zatím nic takového na stole není," vysvětluje.

Elektřinou nešetříme

Spotřebu plynu se přitom daří v v některých sektorech tlačit dolů. „V průmyslu se i s ohledem na počasí i s ohledem na objem výroby daří stále více zbavovat zemního plynu. Na vyrobenou jednotku objemu produkce potřebujeme méně a méně plynu, v průměru od ledna do konce září o 13 procent oproti pětiletému průměru. U elektřiny jsme stále na vyšší úrovni spotřeby oproti pětiletému průměru, v daném období o 9 procent více," říká Michal Hrubý, výzkumný pracovník Europeum.

Podle odborníka se plynem stále více šetří i v domácnostech, za dané období je úspora už 10 procent. "Ale naopak se nedaří šetřit elektřinou, které spotřebováváme dokonce o 1 procento vice,“ potvrzuje slova Truchlé.

Náhrada starých spotřebičů, vypnutí ze zásuvky, dát LED žárovky

S elektřinou tak Češi stále příliš šetřit neumějí. Jak docílit snížení spotřeby v domácnosti? Řešením může být náhrada starého spotřebiče za nový. Například u starších ledniček je podle serveru Seznam Zprávy rozdíl ve spotřebě oproti novým produktům velmi výrazný.

V případě nákupu nového spotřebiče se můžete řídit energetickými štítky, které udávají, jak moc šetrný nový produkt je. Nově byla zavedena stupnice od A do G a nejvyšší stupně A a B zůstávají prozatím prázdné, aby byl prostor pro zlepšení. Koupě úspornějšího spotřebiče vám může ročně ušetřit stovky korun ročně.

Elektřinu ušetříte rovněž vypnutím spotřebičů ze zásuvky na noc, nebo pokud opustíte svůj domov na delší dobu. Ještě jednodušeji to lze udělat tím, když vyhodíte pojistky. Spotřebiče totiž "žerou energii", i pokud jsou v takzvaném stand-by režimu. Nejvíce je to patrné na televizích.

Výraznou úsporu v domácnosti zařídíte rovněž tím, pokud vyměníte klasické žárovky za úsporné. Nejúspornější LED žárovky uspoří až 95 % energie oproti obyčejné žárovce.

Snížení teploty o 1 stupeň zajistí roční úsporu 5 %

Mnoho lidí rovněž přetápí své pokoje. Ideální teplota v obývacím pokoji je 20–21 °C a 16–18 °C v ložnici. Pokud snížíte teplotu přetápěného bytu o pouhý 1 °C, ročně můžete ušetřit i 5 % z celkových výdajů za energie. Radiátory by neměly být zacloněny závěsy či nábytkem.

Dlouhodobé úspory pak zajistí pořízení tepelného čerpadla nebo solárních panelů na střechu. To však už vyžaduje větší investice. Část nákladů se vám však může vrátit v rámci dotací.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy