Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Česko bičují extrémní srážky: Řítí se další vydatné deště, hrozí povodně

Český hydrometeorologický ústav vydal na neděli 21. srpna výstrahu. Do Česka se opět žene vydatný déšť a meteorologové varují před povodněmi. V jakých částech země si dát pozor?

Meteorologové vydali výstrahu. Na většině území ČR je zataženo až oblačno. Na severovýchodě území občasný déšť, místy i trvalejší a vydatnější a ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, při zmenšené oblačnosti až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C, píše ČHMÚ na Twitteru.

Výstrahu před velmi vydatným deštěm vydali meteorologové s platností od 21. srpna 14:00 hodin do 23. srpna 00:00 hodin. Platí konkrétně pro tyto kraje: Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj (Česká Třebová, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí) a Jihomoravský kraj.

„Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,“ varují meteorologové.

Povodňová pohotovost

Kvůli dešti se také mohou zvednout toky řek, je proto vyhlášena povodňová pohotovost, a to konkrétně pro kraje: Královéhradecký kraj (Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou), Pardubický kraj (Česká Třebová, Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Olomoucký kraj, Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezský kraj.

„Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy na lodích apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů,“ píší ve svém varování meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy