Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

České dráhy se dohodly s odbory na zvýšení platů: Zaměstnanci dostanou i mimořádnou odměnu 12 tisíc

Zákaznické centrum Českých drah v Praze.
Zdroj: Profimedia.cz
české dráhy

České dráhy (ČD) v úterý oficiálně schválily kolektivní smlouvu s odbory na nadcházející rok. Generální ředitel společnosti Michal Krapinec a náměstkyně generálního ředitele pro lidské zdroje Blanka Havelková dosáhli dohody se zástupci odborových centrál. Ta se týká růstu tarifních mezd o 2,3 procenta a zachování nynějších benefitů. Kromě toho by měli zaměstnanci drah obdržet mimořádnou odměnu ve výši 12 tisíc korun. Informovaly o tom ČD na svých webových stránkách.

České dráhy stojí před obhajobou řady dopravních výkonů, u kterých mohou o vítězství naší nabídky rozhodovat koruny nebo desítky haléřů. Zároveň ale fungujeme na trhu práce, který generuje nedostatek uchazečů v pro nás stěžejních technických a provozních oborech, jako jsou strojvedoucí nebo lidé v údržbě vlaků, a proto je nezbytné zajistit našim zaměstnancům stabilní a spravedlivý příjem a další benefity,“ komentoval výsledek kolektivního vyjednávání Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Zároveň dodal, že „tato dohoda je důležitým kompromisem mezi potřebou snížení nákladů a zajištěním kvalitních pracovních podmínek“. Jeho náměstkyně Blanka Havelková uvedla, že letošní kolektivní vyjednávání bylo neobvykle náročné a týkalo se zejména kvalifikací.


V roce 2022 ČD přepravily 157,1 milionu cestujících

Museli jsme brát v úvahu navíc vývoj inflace, nově platnou legislativu i ekonomické možnosti naší firmy. Tato dohoda klade zvláštní důraz na podporu provozních a technických profesí, které jsou pro naši společnost klíčové. Chceme stabilitu pro tyto profese, bez kterých se rozvoj ČD a kvalitní zajištění našich služeb neobejde,“ prohlásila Havelková, kterou citoval web ČD.

Zároveň doplnila, že „jako zástupkyně zaměstnavatele vnímá, že garance sociálních jistot je velmi důležitá pro všechny zaměstnance ČD“. „Věřím, že uzavřená dohoda tyto garance dává všem našim kolegům bez ohledu na profesi, kterou v naší společnosti vykonávají,“ míní členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele pro lidské zdroje.


Jak připomněl zpravodajský server iDnes.cz, národní dopravce České dráhy zaměstnával v roce 2022 celkem 21 875 lidí. Společnost má 20 dceřiných firem, včetně nákladního dopravce ČD Cargo nebo telekomunikační společnosti ČD-Telematika. V předchozím roce ČD přepravily 157,1 milionu cestujících.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy