válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Euforie! Češi po dlouhých 14 letech vyhráli zlato, rozhodl hrdina Pastrňák před zraky své malé dcerky

+ Dalších 22 fotografií

Všemi napjatě očekávané finále mistrovství světa v hokeji mezi týmy Česka a Švýcarska přineslo akční momenty se šancemi na obou stranách. Švýcaři Čechům nic nedarovali, nakonec se však i díky rychlé střele Davida Pastrňáka v padesáté minutě radovali domácí a po čtrnácti letech slaví hokejový titul. Do prázdné brány pak ještě trefil Kämpf a určil tak konečné skóre 2:0.

Finálové utkání mistrovství světa v hokeji začalo v zaplněné pražské O2 areně za úžasné atmosféry fandících diváků, kteří sledovali zápas i na velkoplošných obrazovkách na mnoha místech po celé republice. Přímo na místě nechyběl prezident Petr Pavel.

Ačkoli byli favority zápasu Češi, švýcarský tým nás v přechozím zápase dokázal na nájezdy porazit a rozhodně neplatí, že by šlo o slabý tým. Zatímco Švýcaři nikdy zlatou medaili z mistrovství světa nezískali, český tým čekal na finálový zápas i na zlato dlouhých čtrnáct let.

Beránek přepadl až do švýcarské střídačky

V první třetině gól nepadl, ale o napětí nebyla nouze a gólové šance se objevovaly na obou sranách. Nejzajímavější moment nastal v šesté minutě, když se Ondřej Beránek snažil zachytit puk, při výskoku ale bez zavinění dalšího hráče přepadl přes mantinel a chvíli si lehl mezi své soupeře přímo na švýcarskou střídačku.

Největší šance přišla v sedmnácté minutě, kdy si Christoph Bertschy najel z pravého křídla blíže ke středu a trefil tyč Dostálovy brány.

Ani ve druhé třetině branka nepadla, i když mnohokrát k tomu bylo blízko. Tato třetina byla hlavně ve znamení přesilovek. Ta první přišla ve 22. minutě, když Bertschy zamíříl na dvě minuty za nedovolené bránění na trestnou lavici.

Doporučené video: Fanoušci na Staroměstském náměstí

Ondřej Kaše dostal střelou do rozkroku

Počet hráčů na ledě se však vzápětí srovnal, když Ondřej Palát na obranné modré čáře srazil k ledu Nica Hischiera a byl vyloučen za nedovolené bránění. Ve třicáté minutě hráč Švýcarů Michael Fora za švýcarskou brankou vystartoval hokejkou proti Ondřeji Palátovi. Rozhodčí ho za to poslali na trestnou lavici za držení a Češi si zahráli druhou přesilovku v zápase.

David Pastrňák se dvakrát málem trefil. První pokus byl od levého kruhu, tentokrát český útočník dostal přihrávku od Davida Špačka. Puk si zpracoval, jeho střela následně poskakovala kolem bližší tyče. Podruhé si pak klepl hokejkou o puk a nakonec ho dostal. Pálil z levého kruhu, ale jen do připraveného Genoniho.

Nepříjemně vypadalo následné zranění Ondřeje Kašeho, který schytal střelu do rozkroku a odjel do šatny. Následně se však vrátil do hry.

Vylučování však ještě neskončilo. Ve 35. minutě si šel na dvě minuty sednout Radko Gudas za zdržování hry, protože vyhodil puk ven ze hřiště. Po konci švýcarské přesilovky mohl David Kämpf otevřít skóre, na brankovišti v nečitelné situaci ale vypálil do tyčky.

Pastrňák zavěsil jako pravý hokejový profesionál

Třetí třetina začala poklidně. Hru navíc přerušil Palát, který smýkl s Glauserem na mantinel tak, že Švýcar otřesen míříl na střídačku. Palátova rána tělem byla tak tvrdá, že s Glauserem rozbil plexisklo. Muselo se po chvíli vyměnit a hra byla kvůli tomu na několik minut přerušena.

To, na co všichni čekali, přišlo v padesáté minutě. David Pastrňák vstřelil rozhodující branku! Po vyhraném buly mu Kundrátek nabil na levý kruh, Genoni se nestačil vrátit k tyčce a Pasta odpálil hokejovou bombu. Dav v hale šílel.

Ještě však nebylo vítězství v kapse. Švýcaři začali silně dorážet a Lukáš Dostál český tým několikrát podržel. V šedesáté minutě zápasu David Kämpf sebral poslední zbytky sil, dojel vyhozený kotouč, který dopředu poslal Kubalík, a od tyčky ho zametl do prázdné branky.

Češi tak slaví zasloužené zlato, na které čtrnáct let čekali.

MS v hokeji 2024

Mistrovství světa v ledním hokeji se uskutečnilo od 10. do 26. května 2024 v České republice (Praha a Ostrava). Do Prahy se MS v hokeji vrátilo po 9 letech. Naposledy se MS v hokeji uskutečnilo v ČR v roce 2015.

Mistry světa se stal tým České republiky, jehož trenérem byl kouč Radim Rulík. Česká republika získala titul mistrů světa po 14 letech.