Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Černý kašel se dál rychle šíří: Jaké jsou příznaky závažného onemocnění a jak mu předejít

Černý kašel a jeho příznaky: Dávivé záchvaty a modrání v obličeji. Pozor na nemoc u kojenců
Zdroj: profimedia.cz
nemoc

Černý kašel je nemoc, o které jsme v České republice dlouho neslyšeli. V posledních týdnech však dramaticky narůstá počet případů a letos v únoru zemřel na tuto nemoc první člověk. Onemocnění se dříve podařilo téměř vymýtit pomocí očkování. Nejnebezpečnější je pro malé děti a batolata. Mezi typické příznaky patří podle Národního zdravotnického informačního portálu dávivý suchý kašel, který se zhoršuje během noci a může být doprovázen zmodráním obličeje.

Černý kašel se stal novým strašákem. Počet nakažených totiž rapidně roste, a v únoru na něj dokonce zemřel člověk. Podle Státního zdravotního ústavu byl ve věku 55 až 64 let. Mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí ČTK řekla, že šlo o muže z Královéhradeckého kraje, který zemřel 10. února a měl i další vážná onemocnění. Onemocnění černým kašlem nebylo bezprostřední příčinou jeho úmrtí, uvedla.

Černý kašel se rychle šíří

Jedno úmrtí na černý kašel evidoval SZÚ i loni, předtím v roce 2014. V obou případech šlo o seniory. Od začátku letošního roku lékaři diagnostikovali 3101 případů této nemoci, za poslední týden 827. Podle údajů, které ČTK zjistila ze zdravotnických ročenek, bylo na území dnešní ČR víc případů než za prvních 77 dní letošního roku naposledy v roce 1963 za celý rok.

"V sedmém kalendářním týdnu KHS Královéhradeckého kraje hlásila náhodné zjištění bezpříznakové infekce černým kašlem u polymorbidního pacienta, muže ve věkové kategorii 55 až 64 let, který 10. února 2024 zemřel. Jako příčina úmrtí byla stanovena jiná diagnóza než pertuse," řekla ČTK Krejčí.


V letech 1984 až 2004 nemoci v ČR nikdo nepodlehl, od roku 2004 evidují lékaři podle SZÚ čtyři úmrtí neočkovaných kojenců, v roce 2014 zemřel senior.

Rýma, chrapot a záchvaty kašle delší než týden

Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění? Zpozornět by měl každý, kdo se potýká s kašlem déle než týden.

Onemocnění podle Národního zdravotnického informačního portálu zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji.

Může se objevit i krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle také někdy končí vykašláním malého množství hlenu nebo zvracením (dávivý kašel). Černý kašel se typicky zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, což je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Pozor na nemoc u kojenců

Nejzávažnější je toto onemocnění pro novorozence a kojence, protože může vyvolat další komplikace ohrožující život dítěte. "Nevidíme u něj typické záchvaty kašle. Protože ještě nemá plně vyzrálý centrální nervový systém ani vyvinutá centra pro kašel, dochází rovnou k závažnému průběhu nemoci. Po zaplavení těla toxiny, které bakterie uvolňuje, dojde zejména ke změnám v krevním řečišti a děti mohou umírat v důsledku plicní hypertenze, tedy příliš velkého tlaku v plicních cévách, který způsobí srdeční selhání," upozornila v rozhovoru pro Hospodářské noviny epidemioložka Kateřina Fabiánová.


Nejlepší prevencí proti černému kašli je očkování. To se provádí u dětí od 9. týdne věku. U dospělých je pak doporučeno zejména v rámci prevence přenosu onemocnění na nejmenší děti. Výhodné je pak spojit termín očkování proti černému kašli s pravidelným očkováním proti tetanu kombinovanou vakcínou se sníženým množstvím antigenů. Očkování se doporučuje i cestovatelům. Očkování těhotných žen je pak nejlepším způsobem ochrany nejmenších dětí před onemocněním.

Mezi lidmi se pak šířily zvěsti, že černý kašel do ČR zavlekli Ukrajinci. To však Fabiánová vyvrací. "Na datech můžeme vidět, že jejich proočkovanost před začátkem války byla velmi dobrá. Není to tak, že by sem černý kašel byl jimi zavlečen, ale spíše tím, že toto onemocnění má cyklický charakter,"​ uvedla epidemioložka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy