Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Černý kašel má v Česku první dětskou oběť: Zemřelo několikatýdenní miminko

Novorozeně zemřelo při nešťasném porodu.
Zdroj: Profimedia
černý kašel

Teprve několikatýdenní miminko zemřelo v nemocnici v Hradci Králové na černý kašel. Novorozenec byl převezen do fakultní nemocnice v kritickém stavu. K černému kašli se přidaly další infekce, které ohrožovaly jeho život. O jeho úmrtí informoval mluvčí nemocnice v HK Jakub Sochor. 

K tragickému úmrtí miminka došlo ve čtvrtek ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Několikatýdenní dítě se nakazilo černým kašlem a do toho se potýkalo s dalšími nebezpečnými infekcemi. Smutnou zprávu potvrdil mluvčí FN HK Jakub Sochor.

"Neprodleně mu byla poskytnuta maximální specializovaná péče, bohužel na následky onemocnění zemřel. U novorozence byl diagnostikován černý kašel, jeho zdravotní stav navíc komplikovaly další infekce," řekl bez dalších podrobností ČTK Sochor.


Podle ředitele odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáše Fošuma je statisticky nejčastější příčinou úmrtí dětí do jednoho roku věku oboustranný zápal plic způsobený bakterií streptokokem. "Příčinou úmrtí bylo respirační selhání, sepse a oboustranná pneumonie," řekl novinářům. U dítěte lékaři kromě černého kašle a streptokoka diagnostikovali ještě další infekce.

První člověk nakažený černým kašlem, který letos v Česku zemřel, byl též z Královéhradeckého kraje. Podle Státního zdravotního ústav (SZÚ) šlo o muže ve věku 62 let z okresu Náchod, který měl i další vážná onemocnění, zemřel 10. února. Nezemřel na onemocnění černým kašlem, ale na svá základní onemocnění, uvedli hygienici.

Počty nemocných černým kašlem v Královéhradeckém kraji, stejně jako v dalších krajích, rostou několik týdnů v řadě. Minulý týden krajští hygienici zaznamenali 54 nových případů, o pět méně v porovnání s týdnem předchozím.

Jaké jsou příznaky?

Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění? Zpozornět by měl každý, kdo se potýká s kašlem déle než týden.

Nemoc podle Národního zdravotnického informačního portálu zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy