Ceny benzínu a nafty v Evropě: Kde cestou na dovolenou natankujete nejlépe?
S ceny paliv je to již několik měsíců jako na houpačce. Tu atakují padesátikorunovou hranici, tu se ohlašuje zlevňování, které ovšem ale zdaleka není tak velké, aby vyrovnalo cenovou situaci, jež na benzínkách vládla třeba před rokem. Jak je na tom v porovnání s Českem zbytek Evropy? Vzít palivo na dovolenou už v Česku, nebo se vyplatí počkat na jinou zemi? Podívejte se na srovnání cen, které je sestavené podle webů sledujících ceny v Evropě, a na názoru odborníků, kteří predikují, jak se budou ceny vyvíjet.
Nejvíce teď asi cenami hýbají otazníky nad ruskou ropou. Na té jsme totiž jako země téměř ze sta procent závislí. Velké množství nafty k nám plyne třeba ze slovenského Slovnaftu, který ji vyrábí právě z ruské ropy. "V případě, že by ropovodem Družba přestala do Evropy proudit ropa, na českém trhu by mohlo postupně chybět 50 až 60 procent potřebných pohonných hmot," uvedl pro ČTK obchodní ředitel skupiny UCED a odborník na novou energetiku Václav Skoblík. To by mohlo znamenat další zdražení.
Jaká je současná situace v Evropě? Podívejte se na tabulku cen podle webu mBenzin.cz, ceny jsou v EUR.
K tabulce náleží dvě poznámky. Jednak je to maďarská cena, která sice vypadá lákavě, ale dostanou ji jen ti, kteří přijedou k čerpací stanici autem s tamní poznávací značkou. Cizí státní příslušníci dostanou mnohem méně výhodnou cenu. Dalším ostrovem cen, které nevypadají jako z letošního roku, je Bělorusko. Tam ale asi příliš Čechů na dovolenou nemíří...
Obecně lze říci, že při cestování do nejoblíbenějších dovolenkových destinací Češi tankováním mimo tuzemsko příliš neušetří. V případě cesty přes Rakousko to bude maximálně pár haléřů na litr. Jediná destinace, kde se dá ušetřit skutečně výrazněji, je náš severní soused, Polsko. Tam může být nafta levnější i o koruny. Záleží ale také, kde zrovna palivo kupujete.