Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Břeclavskem se prohnalo tornádo: Vzal jsem děti do sklepa. Část naší střechy spadla k sousedům, líčí Petr z Lanžhota

V souvislosti s vydatným deštěm hasiči  vyjížděli k 32 událostem.
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Předchozí Další
počasí

Břeclavskem se v pondělí večer prohnalo tornádo zřejmě o rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu. ČTK to řekl meteorolog Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Lanžhotě je poškozená zhruba třicítka domů, uvedl starosta Ladislav Straka. Hasiči měli na Břeclavsku kvůli počasí přes 40 výjezdů. Na vlastní kůži si nepřízeň počasí vyzkoušel i Petr z Lanžhota, kterému v pondělí večer bouře udělala několik děr ve střeše. Část spadla i k sousedům, řekl ČTK. 

Petr byl v okamžiku bouře doma s pětiletým synem a tříletou dcerou. "Díval jsem se na televizi. Foukal vítr a najednou to začalo pískat. Vzal jsem dceru a šel k synovi do pokoje. Potom jsme se ještě schovali do sklepa," řekl Petr.

Po bouři měl ve střeše několik děr. "Z jedné strany jsem přesunul tašky na děravá místa. Dělali jsme to do čtyř do rána," uvedl muž. Sám přitom i s partnerkou považuje za důležité, že se nikomu nic nestalo. Část střechy spadla i k sousedům.

Šlo o tornádo

Münster zkoumá následky tornáda a škod přímo v Lanžhotě. "Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu," uvedl Münster. Podle něj to naznačují škody jako vyvrácení statnějších stromů. "Na domech nebyly škody tak velké, popadaly tašky nebo části střech," dodal meteorolog. Podle něj je to na mezinárodní Fujitově stupnici intenzita F0 až F1. Stupnice tornáda dělí do šesti stupňů od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5, který se celosvětově vyskytuje pouze ve dvou procentech případů. Loňské ničivé tornádo, které koncem června postihlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, odpovídalo síle F4 s rychlostí větru od 267 do 324 kilometrů v hodině.

Meteorologové dnes prošli například okolí lanžhotského zámečku, kde tornádo poškodilo stromy. "S kolegou Miloslavem Staňkem jsme sledovali videa potvrzující, že by to mohlo být tornádo. Budeme zjišťovat i další informace," řekl Münster. Z videí například bylo vidět, jak se rotujícím způsobem vznesl kbelík. Rotace je právě jedním ze znaků tornáda.

Podle Straky je v obci poškozeno asi 30 domů, výše škody se zatím neví. Některým domům spadlo pár tašek, jiní lidé měli díru ve střeše. Hasiči ale řešili i utržené střechy. Podle mluvčího Jaroslava Mikošky měli v pondělí večer v kraji kvůli počasí skoro 60 výjezdů, z toho přes 40 na Břeclavsku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy