Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Boj o moc nad Moskvou už začal. Putina chtějí sesadit jeho podřízení, teď ale válčí mezi sebou, říkají analytici

Vladimir Putin: Boj o moc nad Moskvou už začal, říkají analytici. Kdo chce sesadit prezidenta?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další

V Rusku už pomalu začal mocenský boj, jehož vítěz stane v čele této velmoci. Vyplývá to z vyjádření analytiků, se kterými redakce eXtra.cz mluvila. Problém Ruska ale tkví podle odborníků v tom, že mechanismy upevnění moci jsou v téhle zemi tak silné, že případné změny ve vedení budou probíhat jen velmi, velmi pozvolna. Potenciálních nástupců Vladimira Putina je hned několik.

Na ukrajinské frontě se mezitím i z ruské strany dějí velké změny. Jednou z hlavních zpráv posledních dnů bylo stažení soukromé skupiny wagnerovců, která do té doby dělala za ruskou armádu špinavou práci. V souvislosti s tím se také spekulovalo, že spíše než wagnerovce bylo třeba odstavit od ukrajinské války jejich šéfa Jevgenije Prigožina.

"Půjde bezesporu o kombinaci vysokých ztrát, které wagnerovci utrpěli v posledních týdnech (údajně přes 50 %) a politického rozhodnutí. Armáda se dlouhodobě cítí kontraktory odsouvána na druhou kolej, proto generalita dlouhodobě tlačila na prezidenta, aby jim přistřihl křídla. Prigožin se navíc nechoval příliš takticky, spíš jako pán situace, kterým však nebyl. Tím je stále prezident Putin," míní analytik Jiří Vojáček pro eXtra.cz. Prigožin je přitom často skloňován jako možný nástupce současné hlavy Ruska.

Boj o moc je zatím jen vnitřní

Podle dalšího z analytiků Martina Svárovského je však situace v Kremlu mnohem složitější a proces výměny Vladimira Putina už prakticky začal. "V zásadě v tom ruském systému už nastal boj o moc po Putinovi, na povrchu to však ještě příliš není vidět," říká. "To, že je Putin ještě u moci, nevychází z nějaké jeho extrémně silné pozice, ale z toho, že on nastavil takový systém vzájemné rovnováhy, v němž se jednotliví účastníci téhle silové hry hlídají mezi sebou," popisuje pravděpodobnou situaci v Kremlu Svárovský.

"V zásadě dnes do toho mocenského okruhu patří představitelé armády, Rosgvardie (Putinova osobní garda, pozn. red.), tedy Viktor Zolotov, je to samozřejmě FSB a národní bezpečnostní rada. Pak je to i Prigožin a Ramzan Kadyrov, tihle takzvaní desperáti," jmenuje Svárovský všechny, kteří by mohli mít na vedení Ruska zájem.

Šojgu se snaží zkrotit Prigožina

Tento takzvaný mocenský pat se snaží někteří z ruských představitelů narušit. Zejména pak Prigožin. "Po rozhovorech se znalci se domnívám, že nikdo z těchto silových skupin se neodvážil takříkajíc vystartovat. Ne proto, že by se bál Putina, ale proto, že se bojí těch dalších, kteří se hlídají mezi sebou. Takže Prigožin se snažil tu pozici budovat zvláště v Bachmutu, ale nastala tam změna v profesionalismu, kdy se z jeho skupiny profíků stala jednotka vězňů," vysvětluje analytik.

"A i to narazilo na svou hranici, nábor skončil a nastal jeho mocenský boj se Šojgu," říká analytik s tím, že Sergej Šojgu Prigožina prakticky odstavil od médií. "Teď se prostě čeká, kdo bude první, a já očekávám, že do jara Rusko tu válku prohraje. To neznamená, že se někde nebude bojovat, ale válka bude pryč," uzavírá Svárovský s tím, že v takovém případě vypuknou "boje" v Kremlu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy