Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Biden přiznal obavy z Putinovy hrozby: Pokud se jaderná zbraň jednou použije, nikdo už to nezastaví, říká analytik

Vladimir Putin: Jaderné hrozby z Kremlu rozhodily i prezidenta Joe Bidena
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
jaderné zbraně

Americký prezident Joe Biden poprvé přiznal, že hrozbu použití taktických jaderných zbraní od ruského prezidenta Vladimira Putina považuje za „reálnou“. Bidenovo prohlášení přichází jen několik dní poté, co Spojené státy odsoudily umístění těchto zbraní po rozhodnutí Kremlu na území sousedního Běloruska, informuje agentura Reuters. O tom, co výrok amerického prezidenta znamená pro vývoj konfliktu na Ukrajině a jaký je rozdíl mezi strategickými a taktickými jadernými zbraněmi, mluvila redakce eXtra.cz s vojenským analytikem Jiřím Vojáčkem.

Už během soboty Joe Biden označil oznámení šéfa Kremlu Vladimira Putina o tom, že Rusko rozmístilo své první taktické jaderné zbraně v Bělorusku, za „naprosto nezodpovědné“.

„Když jsem na tomto místě asi před dvěma lety říkal, že mám obavy z vysychání řeky Colorado, všichni se na mě dívali jako na blázna,“ řekl Biden v pondělí skupině finančních podporovatelů Demokratické strany v Kalifornii. Prezident poukazoval na skutečnost, že mezitím hrozba vyschnutí toku na jihozápadě Spojených států ještě zesílila a částečně se vyplnila.

Stejně tak se někteří dívají, když říkám, že se obávám použití taktických jaderných zbraní ze strany Putina. Je to skutečná hrozba,“ prohlásil 80letý prezident.

„Pokud se jaderná zbraň jednou použije, nikdo už to nezastaví“

Minulý týden navíc prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko, že jeho země začala přebírat ruské taktické jaderné zbraně. Některé z nich jsou podle něj až třikrát silnější než atomové bomby, které Američané svrhli v srpnu 1945 na města Hirošima a Nagasaki, aby donutili Japonce ke kapitulaci.

Vojenský analytik Jiří Vojáček pro eXtra.cz uvedl, že „jako taktické jaderné zbraně se označují zbraně, které jsou nesené taktickými prostředky a mají ráži mnohem nižší než strategické jaderné prostředky“.

„Jde o zbraně, které se používají například k prolomení protivníkovy obrany v nějakém směru nebo na zničení menšího taktického, nebo operačně taktického cíle – například skladu paliva, munice, velitelského stanoviště a podobně,“ vysvětlil. Problém taktických jaderných zbraní však spočívá v tom, že stírají rozdíl mezi konvenčním a jaderným konfliktem.

Pokud už se jednou použije malá jaderná zbraň, nikdo už nezastaví spirálu, kdy se použije větší a větší, až jsou použity ty největší jaderné zbraně na mezikontinentálních raketách,“ dodal Vojáček a vyjádřil se i k převozu těchto bojových prostředků na území Běloruska.

Moskva: USA v Evropě rozmisťují jaderné zbraně už desetiletí

„Putinova motivace přesunout jaderné zbraně do Běloruska je reakcí na dění na Ukrajině v posledních letech, které je podle Rusů komplotem zinscenovaným Západem. Samozřejmě jde také o utužení spojenectví těchto dvou států. Jako nejbližší cíl bych viděl odstrašení východních zemí NATO – zejména Polska – od nějakého vměšování se do války na Ukrajině,“ řekl eXtra.cz.

Jedná se navíc o vůbec první přesun těchto hlavic – méně výkonných jaderných zbraní kratšího dosahu, které lze použít na bojišti – mimo ruské území od rozpadu Sovětského svazu. Spojené státy tehdy podle agentury Reuters uvedly, že v reakci na rozmístění jaderných hlavic nemají v úmyslu měnit svůj postoj ke strategickým jaderným zbraním. Rovněž údajně nezaznamenaly žádné známky toho, že by se Rusko chystalo použít jadernou zbraň.

Bidenovu kritiku svého plánu rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku odmítla Moskva už v květnu. Rusko zároveň poznamenalo, že Spojené státy takové jaderné zbraně v Evropě rozmísťují již desítky let. Takové tvrzení není v rozporu s Vojáčkovým vyjádřením, v němž expert zmiňuje program NATO Nuclear Sharing.

V jeho rámci je v členských zemích (NATO) umístěno několik – zpravidla dvacet – leteckých jaderných bomb B61. Členy toho programu jsou nyní Belgie, Německo, Itálie, Turecko a Nizozemsko. V každé zemi je zpravidla na nějaké letecké základně speciální kryt s těmito bombami, který střeží sami Američané,“ uvedl vojenský publicista.

Nasazení ruských jaderných zbraní pozorně sledují nejen Spojené státy a jejich spojenci, ale i Čína. Asijská velmoc totiž v minulosti opakovaně varovala před použitím jaderných zbraní ve válce na Ukrajině.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy