Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Benzin i nafta prudce zdražují: Brzy jsme zpět na 50 korunách za litr, říká ekonom Kovanda

Benzínová pumpa, kde se vše odehrálo.
Zdroj: eXtra.cz
ZDRAŽOVÁNÍ

Cena nafty zřejmě brzy strmě vyletí nahoru, mohli bychom se opět dočkat prolomení hranice padesáti korun za litr. Tak by se daly shrnout informace, se kterými přišel jeden z nejznámějších českých ekonomů Lukáš Kovanda. Může za to podle něj stoupající cena ropy na světovém trhu. Stoupla i cena benzinu, navzdory tomu, že u něj stále platí snížená spotřební daň.

"Nafta v ČR může stát brzy opět kolem 50 korun na litr. Kartel OPEC prudce srazil těžbu, Goldman Sachs čeká ve čtvrtém čtvrtletí průměrnou cenu Brentu 110 USD za barel. Obchodníci s dieselovými palivy varují, že se v Evropě vrací tíseň z doby krátce po invazi Ruska na Ukrajinu," píše Kovanda na svůj twitterový účet.

Nižší daň na benzin i na motorovou naftu začala v Česku platit od června. Opatřením, původně přijatým na čtyři měsíce, vláda reagovala na prudké zdražení pohonných hmot, které podle tehdejších vyjádření analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu, píše ČTK.

Na trhu vládne napětí

"Tím, že nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, nebude z tohoto titulu vytvářen tlak na další nárůst nákladů podnikatelských subjektů a dotčených domácností," stojí ve zdůvodnění nynější novely. Výše daně u nafty se bude podle důvodové zprávy nadále pohybovat mírně nad minimem, které stanovuje evropská směrnice o zdanění energií.

Teď se ale situace s naftou mění. "Na evropském trhu s dieselovými palivy vládne nyní napětí, které začíná připomínat tíseň z doby krátce po zahájení invaze Ruska na Ukrajinu letos v březnu," cituje Kovanda generálního ředitele společnosti Gunvor, největšího světového obchodníka s ropou. Ceny ropy by tak podle Kovandy mohly vystoupat až na 110 dolarů za barel, což by znamenalo konečnou spotřebitelskou cenu asi 50 korun za litr nafty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy