Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Bazén na Barrandově byl chloubou Prahy: Zbyla z něj ruina, žijí tu bezdomovci

Bazén na Barrandově: Byl chloubou Prahy, teď zarůstá džunglí
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Další 4 fotografie
FOTOGALERIE

Barrandovské terasy patřily k nejznámějším místům staré Prahy. Komplex, který vybudoval Václav Havel starší po vzoru amerických zahradních restaurací, teď prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Objekt, který se však zřejmě rekonstrukce nedočká, je známý barrandovský bazén, jenž se nachází přímo pod terasami v těsné blízkosti Vltavy. Za první republiky se tam scházela smetánka, teď je místo zřejmě odsouzeno k zániku. Redakce eXtra.cz se tam vyjela podívat.

Odehrávalo se tu mnoho slavných filmů, třeba Vladislav Vančura sem částečně situoval film Před maturitou z třicátých let. S notoricky známými Barrandovskými terasami, zahradní restaurací s relaxační zónou, byl bazén spojen lanovkou, která překonávala desítky metrů výškového rozdílu. Na terasy chodil úplně každý - od obyčejných Pražanů až po tehdejší filmové hvězdy, které natáčely v ateliérech jen několik stovek metrů odtud. Je to vidět z dobových videí, které jsou i dnes k nalezení na Youtube.

Bazén ale nebyl tak luxusní jako restaurace nad ním. Zapomeňte na ohřev vody - nádrž se plnila přímo z nedaleké Vltavy a jistě si dokážete představit, že zrovna teplá nebyla. Přesto však byl bazén téměř nepřetržitě plný. Nechyběla budova s převlékárnami, malá tribuna pro potřeby diváků plaveckých soutěží a množství menších ozdobných jezírek. Původní podoba bazénu je skvěle vidět třeba na webu barrandov1928.cz.

Bazén na Barrandově chátrá

Po nástupu komunistického režimu nastal pro terasy velký úpadek a bohužel podobný osud stihl i bazén. Ten byl definitivně uzavřen v roce 1966 a od té doby chátrá. Když dorážíme na místo, je zarostlé, z budov a tribun skoro vůbec nic nezbylo a všude bují vegetace, která si bazén postupně bere zpět. V brouzdališti rostou kořeny a skokanský můstek už jen z posledních sil odolává zubu času. Vedle bazénu mají maringotku bezdomovci, kteří paradoxně udržují místo alespoň tak, aby se na bazén úplně nezapomnělo.

Zatímco Barrandovské terasy procházejí rekonstrukcí, bazén jen smutně chátrá a je ve hvězdách, zda někdy získá zpět svou zašlou slávu. Současný stav je ale žalostný, a pokud by se uvažovalo o obnově bazénu, musel by se prakticky postavit nový. Třeba se však pod notoricky známou skálu ještě někdy plavci vrátí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy