Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Bartoška reaguje na protest ukrajinského velvyslance: Proč ruský film na festivalu nesmí chybět?

Jiří Bartoška a Jevhen Perebyjnis.
Zdroj: Herminapress, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
výzva

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis (53) v otevřeném dopise protestuje proti zařazení ruského filmu "Kapitán Volkonogov uprchl" do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Otevřený dopis dnes ambasador zaslal prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi (75). Podle Perebyjnise film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na ruských propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní. Umělecký ředitel festivalu Karel Och ale už dříve řekl, že festival nechce ruskou tvorbu bojkotovat.

"Musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění," uvedlo dnes ve společném prohlášení vedení festivalu, které zaslalo tiskovou zprávu i redakci eXtra.cz. Pod dopisem pro ukrajinského velvyslance jsou podepsáni prezident festivalu Jiří Bartoška, výkonný ředitel Kryštof Mucha a umělecký ředitel Karel Och.

Film přesně pojmenovává manipulaci Ruska

Přestože děj je zasazen do období roku 1938, lze v příběhu podle zástupců festivalu najít paralely s aktuální situací.

"Film podle nás velmi přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii. V tomto smyslu vidíme ve filmu Kapitán Volkonogov uprchl nepřímou, byť velmi čitelnou kritiku stávajícího ruského režimu," uvedli. Snímek zhlédli na loňském festivalu v Benátkách a pozvali během podzimu.

Karlovarský festival podporuje ukrajinské tvůrce víc než dost

Karlovarský festival od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjadřoval ukrajinským tvůrcům podporu a ruské násilí zavrhoval. Ve spolupráci s filmovým festivalem v Oděse, který se kvůli válce nemůže konat, uvedou v Karlových Varech rozpracovaná ukrajinská díla, která představí filmovým profesionálům. "A velmi nás těší, že v hlavním programu festivalu přivítáme čtyři ukrajinské filmy a uvedeme i snímek Mariupol 2, který je unikátním svědectvím o válce a městě, které se stalo jedním z jejích tragických symbolů," uvedli dnes zástupci festivalu.

Výzva ukrajinského velvyslance v České republice

Perebyjnis v otevřeném dopise uvedl, že si váží letošní pomoci karlovarského festivalu ukrajinskému festivalu v Oděse.

"Cítím však povinnost podpořit výzvu prominentních ukrajinských režisérů týkající se účasti ruských filmů na mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Když si vezmeme v potaz celý tento kontext, opravdu má pro KVIFF tento ruský film tak velkou uměleckou hodnotu, že lze strpět na obrazovce i oficiální logo teroristického státu? Státu, který již pátý měsíc vede zákeřnou válku proti Ukrajině, jehož vojáci ostřelují naše města, zabíjí naše lidi, znásilňují naše ženy a děti?" uvedl. Film Kapitán Volkonogov uprchl je podle něj příkladem triku ruské propagandy, která občas podpoří vznik zdánlivě nezávislého filmu, který je určen pro zahraniční distribuci.

Herec titulní role Jurij Borisov se podle něj proslavil rolemi v ruských válečných filmech T-34, Kalašnikov, Invaze, Červený přízrak a dalších, které v posledních několika letech připravovaly ruské občany na dnešní válku proti Ukrajině. "Režiséři Nataša Merkulovová a Alexej Čupov ještě nedávno točili seriály pro televizi TNT, což je velký mediální projekt ruské Gazprombanky," uvedl.

Film Kapitán Volkonogov uprchl vznikl v rusko-estonsko-francouzské koprodukci. Odehrává se v Leningradě v roce 1938, kdy stalinistické čistky jedou na plné obrátky, jako domnělí nepřátelé státu jsou popravováni nevinní lidé. Jedním z exekutorů je i kapitán Volkonogov, který si ale náhle uvědomí ohavnost systému, jehož součástí je. V náhlém popudu se rozhodne vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění i za cenu toho, že bude brzy umlčen.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy